1 Април, 2026

Заев нападна Брюксел: Не видяхме реципрочен отговор на нашите усилия

Заев нападна Брюксел: Не видяхме реципрочен отговор на нашите усилия

Зоран Заев и Ангела Меркел

Отказът на България е най-тежкото поражение на ЕС, заяви македонският премиер

Премиерът на Северна Македония Зоран Заев е казал, че отказът на България да подкрепи проекта за преговорна рамка на страната му за членство в Европейския съюз е било най-тежкото поражение на 27-те, предаде сръбското радио Б92.

Министър-председателят на югозападната ни съседка пред базираната в Скопие телевизия 21 е подчертал, че неговата родина е показала готовността си да се присъедини към икономическото и политическото обединение. По думите му Северна Македония е спазвала Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество (подписан с България на 1 август 2017 г.) и Преспанското споразумение (подписано с Гърция на 17 юни 2018 г.).

"Ние обаче не видяхме реципрочен отговор на нашите усилия от страна на Брюксел", е посочил още Заев.

"Правителството, парламентът и гражданите на Република Северна Македония ще продължат да работят в посока на изграждане на приятелски отношения с всички наши съседи", е посочил още министър-председателят.

Заев е допълнил, че той лично и ръководеното от него правителство са възприели тежко решението на България . Политикът също е изразил мнението си, че то е било взето с оглед очакваните през март избори за Народно събрание.  

"Ние заслужаваме още един шанс", е казал още Заев.

Министър-председателят е бил категоричен, че Република Северна Македония е нямала алтернатива освен пълноправното членство в Европейския съюз.
Сподели:

Коментари (0)

Николай Младенов: За споразумението с Украйна работиха няколко правителства

Николай Младенов: За споразумението с Украйна работиха няколко правителства

"Такива споразумения укрепват икономиката и позициите на България в региона и дават на Украйна стабилна подкрепа за развитие"

Дронове взривиха химически завод в Русия - на повече от 1200 км от Украйна

Дронове взривиха химически завод в Русия - на повече от 1200 км от Украйна

Компанията собственик твърди, че експлозията се дължи на техническа неизправност

Великобритания изпраща още войски в Персийския залив - за защита на въздушното пространство на съюзниците

Великобритания изпраща още войски в Персийския залив - за защита на въздушното пространство на съюзниците

Лондон ще разположи ракетната система за противовъздушна отбрана "Скай Сейбър" в Саудитска Арабия и че ще удължи мисията на изтребителите "Тайфун" в Катар