Вечерта на 22 юни до Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) е подаден сигнал от местен жител за намерен мъртъв египетски лешояд в близост до царството на лешоядите – Маджарово. Рано на следващата сутрин на мястото пристига специализираният екип на БДЗП за борба с отровите, в който основно действащо лице е кучето Барс – специализирано куче за търсене на отрови и отровни примамки. Подаден е сигнал на телефон 112 и на място пристигат следователи от РПУ Харманли, за да разследват случая, съобщиха от дружеството, пише БГНЕС.
Веднага е установена и самоличността на загиналата птица - женската от една от най-продуктивните двойки египетски лешояди в Източни Родопи. Екипът на БДЗП от години изследва поведението и живота на лешоядите, като част от тях са маркирани с проследяващи устройства или имат монтирани фотокапани в гнездата. Това дава възможност за индивидуално разпознаване на всеки лешояд. При незабавна проверка в гнездото, малкото на двойката също е открито мъртво. Анализът на снимките от фотокапана в гнездото на двойката установи, че родителите донасят храна на малкото и след като то се храни, загива. Майката и бащата на малкото също изчезват от гнездото на 19-ти юни и повече никога не се завръщат. Тези данни, както и фактите, установени около трупа на намерения възрастен лешояд, предполагат, че смъртта на семейството вероятно е причинена от отравяне. Египетските лешояди са силно териториални птици, които обитават малка територия, и това предполага, че инцидентът се е случил в границите на околните четири села.
Екипът на БДЗП извърши щателна проверка на района, при която не са открити трупове на други диви и домашни животни. По случая се води разследване, а трупът на птицата е изпратен за лабораторен анализ за доказване на причините за смъртта й.
Загиналата двойка египетски лешояди е една от най-възрастните и продуктивни двойки в страната и този инцидент е огромна загуба за цялата популация на вида. Местните хора от съседните села също изразиха своето огорчение от загубата на тази емблематична за тях двойка, която ги е съпътствала в ежедневието им повече от десетилетие и изразиха готовност да съдействат при разследването на случая.
Египетският лешояд е една от най-застрашените видове птици в световен мащаб, която продължава да намаля в бързи темпове. България приютява по-голямата част от Балканската популация на вида – едва 26 двойки, от които 19 гнездят в Източни Родопи, но за съжаление от днес техният брой вече е с една по-малко. Припомняме, че през февруари в района на Маджарово бе намерен и мъртъв белоглав лешояд, при който лабораторните анализи доказаха, че е загинал в следствие на отравяне. Използването на отрови и отровни примамки е най-голямата заплаха за лешоядните видове птици, а унищожаването на екземпляри от защитени видове е престъпление. Надяваме се, че отговорните институции ще направят всичко възможно за доказване на причините, довели до внезапната смърт на семейството лешояди, и ще установят отговорните за това лица.
![Загина семейство египетски лешояди в Източните Родопи](/static/downloads/uploads/Images_3/L/leshoyadi.jpg)
Още от Улицата
Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите
Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора
Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници
Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час
500 кг боклук изхвърля средно българинът за година
Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година