7 Декември, 2025

Захариева: Компромисът с езика на Македония не е от днес, а от времето на Костов

Захариева: Компромисът с езика на Македония не е от днес, а от времето на Костов

Екатерина Захариева

С Македония ще търсим общо финансиране за коридор номер 8

С Македония се разбрахме да търсим общ източник на финансиране за транспортен коридор номер 8. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева по време на петъчния парламентарен контрол.

За момента имаме само три контролно-пропускателни пункта към Македония, но все още няма магистрала и жп линия, припомни тя и обясни, че това е бил един от основните въпроси, обсъждани при посещението на премиера Зоран Заев у нас.

В разговорите изграждането на коридор номер 8 е очертано като приоритет, което от българска страна вече е започнало. „Разбрахме се да търсим общ източник на финансиране и да поставим заедно този въпрос пред Европейската комисия“, посочи Захариева.

Външният министър коментира и темата за македонския език, която стана повод за много и нееднозначни коментари. По думите на Захариева компромиса с езика на Македония сме го направили не сега, при бъдещото подписване на договора за добросъседство, а още по времето на Иван Костов през 1999 г., когато сме подписали съвместна декларация.

"Компромис е направен още със съвместната декларация от 99 г. / Текстът е следният: Подписана в София на 22.02.1999 г., в два екземпляра, всеки от които на официалните езици на двете страни – български, съгласно Конституцията на България и македонски, съгласно Конституцията на Македония./ 

Езиковата клауза е една и съща и в никакъв случай няма да я променяме, защото още тогава България е направила компромис, подписвайки я 99-та", разясни Захариева в парламентарните кулоари в отговор на въпроса на какъв език ще парафираме документа.

"Договорът за добросъседство се подписва в два екземпляра, на официалните езици - на български съгласно Конституцията и на македонски, съгласно Конституцията на Македония. Тази клауза е непроменена, непроменима", напомни тя.

"Повече компромиси няма накъде да правим, направили сме ги още тогава", затвори темата външната министър Захариева.

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”