Вярвам, че поправките в Закона за съдебната власт, които ще бъдат внесени в парламента, ще дадат гаранции ВСС повече да не се намесва при назначаването на членвете и работа на двете квоти - съдийска и прокурорска, ще дадат повече независимост на съда и прокуратурата, както и възможност на ВСС да започне да си върши работа. Това обяви в ефира на Нова ТВ правосъдният министър Екатерина Захариева.
На въпрос на водещите кога ще ги стигнем румънците във борбата с корупцията по високите етажи на властта, Захариева отговори иносказателно, като обясни, че съдебната власт разследва и произнася присъди. Това означава, че за да имаме ефективно правораздаване, първо трябва да приемем именно тези промени в закона за съдебната власт. Защото всичко е човешкият фактор – ако имаме хора, които работят по закон и съвест, тогава ще имаме и очакваните ефективни присъди, коментира правосъдният министър.
Захариева подчерта, че не би трябвало да имаме толкова ниско самочувствие заради това, че експерти от ЕС ще ни помагат при осъществяването на съдебната реформа. Към подобна практика напоследък са прибегнали и други страни, като Белгия и Холандия, например. Според нея това е много полезно за България, защото тяхната експертиза ще ни помогне да преодолеем системни дефекти в нашето правораздаване.
Радвам се, че след 3 години препоръки ще получим експертната помощ от европейските ни партньори. Изпратили сме ясно какви анализи искаме, изработено е и заданието и ние настояваме експертите да познават положението в България и да имат високи професионалисти. Една от задачите им ще бъде да направят анализ как работи прокуратурата. Но да не забравяме, че тя не работи сама. Затова ще помоля да направят анализ и на МВР. Това са системни служби, всички трябва да се оправят. Работа на външните експерти ще се състои и в това да ни кажат защо не се получава реформата, какви са дефектите в структурата на прокуратурата. Те ще ни дадат препоръки какво трябва да променим в правосъдието, за да повиши ефективността му, а от там – да върнем доверието на обществото към правораздавателните институции, посочи Захариева.
Що се отнася до напрегнатите отношения между главния прокурор Сотир Цацаро и шефа на ВКС Лозан Панов, тя бе лаконична: "Да, усеща се напрежение между Цацаров и Панов. То е видимо в публичното пространство - няма какво да се крием. Аз няма да взема страна в този спор."