Противопоставяне на управляващи и опозиция, но и вътре в самата коалиция по дебата на второ четене за Закона за опазване на околната среда. Управляващите се разделиха в мнението си на една или две инстанции трябва да се обжалват решения за обекти от национално значение. Част от БСП са на мнение, че с възможността за обжалване на 2 инстанции се бавят големи инфраструктурни проекти като строежа на пътни връзки и магистрали.
На друго мнение са други представители на БСП, от Продължаваме промяната, Демократична България и ресорния министър, който определи втората инстанция като гаранция. "Законопроектът е внесен в деня на конституирането на НС. Той беше на трупчета и чакаше да бъде изваден от въртележката на коалиционните пазарлъци. Истината е, че забавянето е една проста добавка от ГЕРБ - двуинстанционно производство", каза Младен Шишков от ГЕРБ-СДС, предаде БНТ. Ако продължаваме да подкрепяме едноинстанционното производство - ще има проблем с ЕК за големите инфраструктурни проекти, смята Зорница Стратиева от ДБ. "Искаме гарантиране на опазване на околната среда. Но искаме и ускоряване на големите стратегически инфраструктурни проекти. Нормално ли е да не бъде направена магистралата към Гърция и магистрала "Черно море", попита Борислав Гуцанов от БСП.
Крум Зарков обаче се дистанцира от колегата си и парламентарната група на социалистите. Ако е без втора инстанция - един проект минава, друг не минава. Напоследък природозащитници, синдикати и стачници - всеки, който застане срещу едрия капитал, е прът в колелото на развитието.", коментира той. "Продължаваме промяната" подкрепят връщането на втората инстанция: "Ние дойдохме с амбицията за реформа на съдебната системата, да защитаваме нашите гласоподаватели - дали ще изпълним това или ще се плъзнем. Тук въпросът е - втората инстанция се маха - за да може някой да държи властта", заяви Александър Дунчев.
Според Пламен Абровски от ИТН дебатът се превърнал в това - има ли правосъдие в България или не. "Заради така наречените "зелени талибани" ще има забавяне на проекти", смята Цончо Ганев от "Възраждане". Министър на околната среда и водите Борислав Сандов подчерта, че втората съдебна инстанция е гаранцията, че даден проект има обективно преглеждане на обстоятелството на първата инстанция. "Разбирам и другата страна - не трябва да има забавяне за тези важни проекти", коментира Сандов. От ГЕРБ обвиниха управляващите, че КЕВР все още не обявяват цените за парното и тока. Казват, че хората трябва да знаят какво предстои и изразиха съмнение, че зад това мълчание може да се крие сериозно увеличение на цените.
Фактор
На друго мнение са други представители на БСП, от Продължаваме промяната, Демократична България и ресорния министър, който определи втората инстанция като гаранция. "Законопроектът е внесен в деня на конституирането на НС. Той беше на трупчета и чакаше да бъде изваден от въртележката на коалиционните пазарлъци. Истината е, че забавянето е една проста добавка от ГЕРБ - двуинстанционно производство", каза Младен Шишков от ГЕРБ-СДС, предаде БНТ. Ако продължаваме да подкрепяме едноинстанционното производство - ще има проблем с ЕК за големите инфраструктурни проекти, смята Зорница Стратиева от ДБ. "Искаме гарантиране на опазване на околната среда. Но искаме и ускоряване на големите стратегически инфраструктурни проекти. Нормално ли е да не бъде направена магистралата към Гърция и магистрала "Черно море", попита Борислав Гуцанов от БСП.
Крум Зарков обаче се дистанцира от колегата си и парламентарната група на социалистите. Ако е без втора инстанция - един проект минава, друг не минава. Напоследък природозащитници, синдикати и стачници - всеки, който застане срещу едрия капитал, е прът в колелото на развитието.", коментира той. "Продължаваме промяната" подкрепят връщането на втората инстанция: "Ние дойдохме с амбицията за реформа на съдебната системата, да защитаваме нашите гласоподаватели - дали ще изпълним това или ще се плъзнем. Тук въпросът е - втората инстанция се маха - за да може някой да държи властта", заяви Александър Дунчев.
Според Пламен Абровски от ИТН дебатът се превърнал в това - има ли правосъдие в България или не. "Заради така наречените "зелени талибани" ще има забавяне на проекти", смята Цончо Ганев от "Възраждане". Министър на околната среда и водите Борислав Сандов подчерта, че втората съдебна инстанция е гаранцията, че даден проект има обективно преглеждане на обстоятелството на първата инстанция. "Разбирам и другата страна - не трябва да има забавяне за тези важни проекти", коментира Сандов. От ГЕРБ обвиниха управляващите, че КЕВР все още не обявяват цените за парното и тока. Казват, че хората трябва да знаят какво предстои и изразиха съмнение, че зад това мълчание може да се крие сериозно увеличение на цените.
Още от България
Божанов: Да предложиш бюджет, нечуван от времето на Жан Виденов, е да си играеш с огъня
Изглежда Борисов и Пеевски по различни начини опитват да се предложат и полегнат на новата власт, коментира съпредседателят на "Да, България"
Първият протест срещу Радев: Вместо прогнозата за 20, събраха се 3000 протестиращи - Оставка! (видео)
Въпреки жегата и отпускарския сезон първият протестен митинг срещу управлението на "Прогресивна България" се оказа успешен - хората показаха, че не са съгласни с първите действия на новата власт
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка