Те чакали трафиканта да ги вземе. През последните три дни не са имали абсолютно никаква храна. Наложило се е да ядат плодове и дори трева, за да оцелеят.
32-ма нелегални мигранти бяха задържани късно вечерта в събота от Гранична полиция на входа на Бургас. Заедно с тях е арестуван и водачът на буса, в който са превозвани. Чужденците са открити крайно изтощени, след като дни наред са оцелявали в гората, хранейки се с горски плодове и пиейки вода от блата.
Четирима от тях бяха откарани по спешност в болница, съобщи Нова, но след оказана първа помощ вече са изписани.
Групата е превозвана в жълт микробус със софийска регистрация. Превозното средство е спряно за проверка малко преди 22:00 ч. на контролно-пропускателния пункт край квартал „Крайморие”. Ограничението на скоростта в този участък е 30 км/ч, което позволява на граничните полицаи да осъществяват строг визуален и физически контрол.
Пунктът е изграден през 2022 г. след трагичния инцидент, при който загинаха двама бургаски полицаи при опит да спрат автобус с мигранти. Предполага се, че водачът на микробуса също е бил вътре заедно с групата.
Чужденците, които са се самоопределили като афганистанци, са били в изключително лошо физическо състояние. Пред разследващите те са разказали, че са престояли в гората между 8 и 10 дни, докато чакат трафиканта да ги вземе. През последните три дни не са имали абсолютно никаква храна. Наложило се е да ядат плодове и дори трева, за да оцелеят. Заради жаждата са пили мръсна вода от блата и реки.
Заради тежкото изтощение четирима младежи бяха настанени в шоковата зала на УМБАЛ-Бургас.
„Четирима души докараха при нас. Състоянието им е абсолютно стабилно, няма от какво да се притесняваме. От 3 дни не са яли. В момента им слагаме системи заради обезводняването, даже им дадохме малко храна. Като правихме изследванията, пак обяснявам, че състоянието им е стабилно, въпреки че преди няколко дни са пили мръсна вода от блата”, обясни д-р Мурат Чобан.
-
Петър
21:07, 14 Юни, 2026Сега на лодката и кой от къде е.
Още от България
Ивайло Мирчев: Дипломатическата решителност на правителството зависи от това чий е дронът?
"Въпросът е прост: защо към Украйна кабинетът реагира с демонстративна тревога и спешни дипломатически действия, а когато дронът се оказа руски — настъпи забележително спокойствие, тишина и плахост?", пита той
Euronews: „Евровизия“ ще насочи погледите на милиони към плажовете на Бургас
Сред големите музикални събития е и фестивалът Spice Music Festival, който всяка година привлича известни международни изпълнители. Какво да опитаме
Георги Касчиев: Нивото на Дунав при БПС на АЕЦ Козлодуй продължава зловещо да пада! Ситуацията драматично ще се влоши...
При по-нататъшно падане помпите на БПС трябва да се изключат за да не изпаднат в режим на кавитация.