Със смъртта на чадския президент Идрис Деби Итно Западът начело с Париж губи най-стабилния си съюзник срещу джихадизма в неспокойния регион на Сахел, където бившата френска колония, обградена от провалени държави, досега беше остров на относителната стабилност.
Вчера френското президентство отдаде почит на покойния президент на Чад, "който работеше неуморно за сигурността на страната и стабилността на региона в продължение на три десетилетия". Франция "губи важен съюзник в борбата срещу тероризма в Сахел", добави френската министърка на въоръжените сили Флоранс Парли.
Откакто през 1990 г. дойде на власт с въоръжена сила, с помощта на Париж, Идрис Деби винаги е можел да разчита на своя съюзник Франция, който разположи в Нджамена генералния щаб на своята антиджихадистка операция в Сахел, "Бархан". "Деби беше този съюзник, който беше неприкосновен. Затворихме си очите за зверствата, които извърши. Това е политически избор. Франция разчиташе на подкрепата на Деби" в борбата с джихадистите в Сахел, подчертава Каролин Руси, изследователка в Института за международни и стратегически отношения в Париж.
Но "днес това може да бъде заплашено от новата политическа ситуация. Националното единство, което вече беше изключително трескаво и което се основаваше на един авторитарен режим, може да рухне", заяви тя пред АФП.
Френската армия, която е в Чад практически постоянно от обявяването на независимостта на страната през 1960 г., беше принудена да се намеси на няколко пъти, за да спре бунтовническите групи в тази африканска държава, с която Париж е свързан чрез споразумения за отбрана.
През 2008 г. въоръжена колона на Съюза на силите за съпротива (UFR) от източната част на страната достигна Нджамена и почти свали от власт президента Деби. Тогава Париж оказа решителна помощ на чадските сили.
По-наскоро, през февруари 2019 г., френски бойни самолети удариха колона от тежко въоръжени пикапи на UFR от Либия, за да "избегнат преврат", обясни тогавашният външен министър Жан-Ив Льо Дриан.
От своя страна президентът Деби не спести усилия през последните години, за да се противопостави на джихадистките групи в съседни държави, с помощта на армията си, известна като най-опитната в тази част на региона.
Стълб на регионалната сигурност
Смъртта на чадския президент "ще внесе несигурност, защото Деби имаше голяма тежест в геополитиката на Сахел и пред французите", каза пред АФП Иван Гичауа, изследовател от университета в Кент. В по-общ план, предупреждава той, "ако Чад се занимава оттук нататък с вътрешните си проблеми, защото преходът създава възможност за дворцови конфликти - които днес са под контрол - това ще отслаби всички военни операции там, където има сили на Чад".
Освен участието си в борбата срещу ислямистката нигерийска група "Боко харам", Чад предоставя втория по големина контингент в Мисията на ООН в Мали. Освен това страната е един от стълбовете на съвместните сили на Г-5 Сахел (Мавритания, Мали, Буркина Фасо, Нигер и Чад).
Чад е и единствената страна от Г-5 Сахел, разположила батальон извън националните си граници, в Нигер, в регион, известен като "трите граници", за който се смята, че дава убежище на сахелски джихадистки групи. Разполагане, придружавано от насилие: няколко седмици след пристигането му в района бяха констатирани няколко случаи на изнасилване сред мирното население.
Но тези военни ангажименти могат да бъдат поставени под въпрос след смъртта на президента Деби, отбелязват експертите. "Ако има вътрешни сътресения и ситуацията излезе извън контрол, Чад ще бъде принуден да призове своите войници, изпратени в чужбина", предупреждава пред АФП Амадоу Баунти Диало, преподавател в Университета в Ниамей и бивш парашутист от нигерийската армия.
Това е притеснителна перспектива в момент, когато Париж обмисля да намали постепенно военното си присъствие в Сахел след осем години на непрекъснато присъствие в Мали, в полза на по-голяма роля на страните от региона в гарантирането на собствената им сигурност.
"Ако това връщане на чадските войници в родината се комбинира с евентуално оттегляне на сухопътните сили на "Бархан", мисля, че Мали ще се срине и рискуваме срива на Буркина Фасо и на част или на цял Нигер", смята Амадоу Баунти Диало. /БТА
Следете с Фактор
Свят
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
- 20:35, 27 Ноември, 2024
Свят
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
- 20:13, 27 Ноември, 2024
Още от Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари