18 Април, 2025

Западът призова за избягване на по-нататъшна ескалация между Иран и Израел

Западът призова за избягване на по-нататъшна ескалация между Иран и Израел

Киър Стармър, снимка: архив - EPA/BGNES

Израел избягваше населените места, докато Иран атакува най-населения израелски град

САЩ, Великобритания и Франция призоваха за сдържаност и избягване на по-нататъшна ескалация между Израел и Иран. Призивът беше отправен след ответната израелска атака срещу военни бази в Иран.

„Настоятелно призоваваме Иран да прекрати атаките си срещу Израел, за да може този цикъл от бойни действия да приключи без по-нататъшна ескалация“, заяви говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Шон Савет.

Според Савет атаката е израз на правото на Израел на самозащита, след като на 1 октомври Техеран, за втори път през 2024 г., осъществи масирана въздушна атака срещу Израел.

„Отговорът им беше упражнение по самозащита и специално избягваше населените места и се фокусираше единствено върху военни цели, за разлика от атаката на Иран срещу Израел, която беше насочена към най-населения град на Израел“, добави той.

Подчертавайки, че САЩ не са участвали в операцията, той заяви, че целта на Вашингтон е да ускори дипломацията и да деескалира напрежението в региона на Близкия изток.

Президентът Джо Байдън и неговият екип по националната сигурност са работили с израелците през последните седмици, за да насърчат Израел да проведе целенасочен отговор "с нисък риск от щети за цивилното население“, заяви високопоставен служител от администрацията на американския президент.

Британският министър-председател Киър Стармър също призова Техеран към въздържание. 

„Що се отнася до въпроса за ударите, мисля, че трябва да бъдем наистина ясни, че Израел има право да се защитава, но ние призоваваме и сме призовавали всички страни да проявят сдържаност и затова днес съм много ясен, че Иран не трябва да отговаря на това“, заяви Стармър в Самоа, където участва в среща на върха на Общността на нациите.

„Ще продължим да работим със съюзниците си за деескалация на ситуацията в целия регион. И това са наистина важни послания за деескалация, които в този момент мисля, че е много важно всички да вземат под внимание.“ - добави британският премиер.

От своя страна Франция отправи призив за сдържаност към Израел.

Френското външно министерство призова Израел „да се въздържа от всякаква ескалация или действие, което може да влоши контекста на крайно напрежение в региона“. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Украйна и САЩ подписаха меморандум за намерение по сделката за минералните ресурси

Украйна и САЩ подписаха меморандум за намерение по сделката за минералните ресурси

Документът е подписан онлайн от министъра на икономиката на Украйна – Юлия Свириденко, и американския министър на финансите Скот Бесънт

Русия атакува с подла тактика Херсон и Никопол, има  жертви и ранени

Русия атакува с подла тактика Херсон и Никопол, има жертви и ранени

Руснаците пускат управляеми бомби, след което нанасят удари с артилерия и дронове.

Разузнавателна информация: Китай доставя барут и артилерия на Русия

Разузнавателна информация: Китай доставя барут и артилерия на Русия

"Представители на Китай се занимават с производството на някои оръжия на територията на Русия“