24 Ноември, 2024

НАТО и Г-7 ще предложат на Украйна нови ангажименти за сигурност

НАТО и Г-7 ще предложат на Украйна нови ангажименти за сигурност

Байдън предложи за Украйна модел, подобен на този на Израел

Днес западните сили ще предложат дългосрочни ангажименти за сигурността на Украйна, след като НАТО попари надеждите на президента Володимир Зеленски за ясен график за присъединяване към Алианса.

Зеленски ще проведе символични разговори с участващите във форума 31 лидери на НАТО по време на срещата им на върха в литовската столица Вилнюс, ден след като ги упрекна, че не са предприели по-бързи действия за приемането на Украйна в съюза.

Очаква се групата на страните от Г-7 да излезе с декларация за това как ще помогнат на Киев да победи Русия и да възпре всяка нова агресия през следващите години.

"Тъй като Украйна постига стратегически напредък в контранастъплението си ... ние засилваме официалните си договорености за защита на Украйна в дългосрочен план", заяви британският министър-председател Риши Сунак.

"Не можем да допуснем повторение на случилото се в Украйна и тази декларация потвърждава ангажимента ни да гарантираме, че тя никога повече няма да бъде оставена уязвима за бруталността, която Русия й причини."

Декларацията ще осигури рамка, съгласно която отделните държави по-късно ще договорят двустранни споразумения с Киев, в които подробно ще бъдат описани оръжията, които ще предоставят.

Президентът на САЩ Джо Байдън по-рано предложи модел за Украйна, подобен на този, по който Вашингтон се ангажира да предоставя на Израел военна помощ в размер на 3,8 млрд. долара годишно в продължение на десетилетие.

Западните държави вече изпратиха на Украйна оръжия за десетки милиарди, за да й помогнат да се противопостави на руското нахлуване.

Във вторник Германия заяви, че ще предостави още танкове, ракетни системи за защита "Пейтриът" и бронирани машини на стойност още 700 млн. евро.

Франция заяви, че изпраща ракети с далечен обсег на действие, а коалиция от 11 държави обяви, че от следващия месец ще започне да обучава украински пилоти на изтребители F-16.

Но обещанията, макар и отчаяно необходими на украинските войски, не отговарят на стремежа на Зеленски да постави Киев под чадъра на колективната отбрана на НАТО.

Лидерите на НАТО се зарекоха след първия ден от срещата на върха, че "бъдещето на Украйна е в НАТО" и съкратиха евентуалния процес, през който Киев ще трябва да премине, за да влезе в алианса.

"Ще бъдем в състояние да отправим покана към Украйна да се присъедини към алианса, когато съюзниците се съгласят и условията бъдат изпълнени", се казва в изявлението.

Това обаче не надхвърля значително обещанието от 2008 г. за бъдещо членство и отразява опасенията на доминиращата сила САЩ да не бъдат въвлечени в потенциален ядрен конфликт с Русия.

По-рано Зеленски се изказа остро, като заяви, че липсата на срокове за присъединяване на Украйна е "абсурдна". "Несигурността е слабост", заяви той.

Като част от опита си да убеди Зеленски, че Киев се приближава към алианса, НАТО организира във Вилнюс учредителна среща на Съвета Украйна-НАТО с негово участие. /БГНЕС


Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства