18 Март, 2026

Започна повторното гласуване за членове на Висшия съдебен съвет от квотата на прокурорите

Започна повторното гласуване за членове на Висшия съдебен съвет от квотата на прокурорите

В проведения първи тур гласуваха 1185 от имащите право на глас 1503-ма включени в списъка на действащите прокурори

Председателят на Общото събрание на прокурорите в 8.00 часа обяви началото на изборния ден, в който ще се проведе повторното гласуване за избор на членове на ВСС от квотата на прокурорите. Това съобщиха от пресцентъра на ВСС.

Гласуването ще продължи до 18.00 часа, като прокурорите, заявили желание да упражнят правото си на глас чрез системата за електронно дистанционно гласуване, ще използват същите талони, които са използвали при първото гласуване вчера. Гласуването с хартиени бюлетини ще се извършва в централното фоайе на Съдебната палата на бул. „Витоша“ №2.

В проведения първи тур гласуваха 1185 от имащите право на глас 1503-ма включени в списъка на действащите прокурори по реда на чл. 29д от ЗСВ.
Днес прокурорите отново ще избират измежду 12 кандидати в изборната процедура: Галина Христова Стоянова – заместник на административния ръководител – заместник апелативен прокурор на Апелативна прокуратура София; Георги Стойков Кузманов – прокурор в Апелативна прокуратура – Бургас; Гергана Найденова Мутафова – административен ръководител – районен прокурор на Районна прокуратура – Пловдив; Даниела Илиева Машева – прокурор във Върховна касационна прокуратура; Евгени Иванов Иванов – прокурор във Военно-апелативна прокуратура; Ивайло Стефанов Медаров – заместник на административния ръководител – заместник-окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – София; Магдален Тошев Маринов – прокурор във Върховна касационна прокуратура; Мери Десюва Найденова – прокурор във Върховна административна прокуратура; Огнян Пеев Дамянов – прокурор в Окръжна прокуратура – Разград; Пламен Василев Найденов – административен ръководител – окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – Перник; Пламен Иванов Марков – прокурор в Апелативна специализирана прокуратура и Ясенка Димитрова Шигарминова – прокурор в Апелативна прокуратура – Пловдив.
Право на участие в избора имат 1503-ма прокурори от които 1377 са заявили електронното дистанционно гласуване чрез интернет.
Съгласно чл. 29л, ал. 4 от ЗСВ, ако при повторното гласуване не е избран съответният брой членове с необходимото мнозинство за избрани се смятат онези от тях, които са получили най-много гласове.

Сподели:

Коментари (0)

Ралица Асенова с иск до Прокуратурата - разкрива шокиращи подробности за трагедията на Петрохан и Околчица

Ралица Асенова с иск до Прокуратурата - разкрива шокиращи подробности за трагедията на Петрохан и Околчица

Близки на жертвите настояват за повторна съдебно-медицинска експертиза, смятат, че ДАНС са компрометирали местопрестъплението

ВАС възобнови поръчката за боклука в столичните райони „Възраждане“, „Оборище“ и част от „Триадица“

ВАС възобнови поръчката за боклука в столичните райони „Възраждане“, „Оборище“ и част от „Триадица“

Според съда прекратяването на процедурата е било незаконосъобразно, тъй като липсват достатъчно мотиви, а и прогнозната стойност на поръчката не е била определена като пределна

САС: Защо искането за предсрочното освобождаване на Брендо не може да бъде оттеглено

САС: Защо искането за предсрочното освобождаване на Брендо не може да бъде оттеглено

В началото на миналия месец стана ясно, че шефът на затвора Борислав Чорбански е поискал предсрочното освобождаване на осъдения за наркотрафик Брендо, тъй като е изтърпял повече от половината наказание и имал данни за поправяне