Ние живеем на един мирен континент, в Съюз, който познава мира, заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в последната си ежегодна реч за състоянието на Съюза на пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург.
Мандатът на Юнкер като председател на изпълнителното тяло на Европейския съюз ще изтече след изборите за Европейски парламент в края на май 2019 година и в речта си в Страсбург Юнкер ще отбележи постиженията на своето председателство, а освен това ще очертае приоритетите на ЕК през следващата, 2019 година.
По думите на Юнкер, ЕС е гаранция за мира. Той призова европейците да защитят начина си на живот и да направят всичко, за да съжителстват по-добре.
По-нататък Юнкер посочи, че Европа до голяма степен е преодоляла икономическата криза, а през изминалата 2018 година са създадени 12 милиона работни места. Председателят на ЕК отбеляза още, че младежката безработица е намаляла до 14,9%, инвестициите са се върнали в Европа, до голяма степен благодарение на „Плана Юнкер“.
По думите му, Гърция е излязла от кредитната си програма и той винаги е защитавал Гърция, честта й и ролята й за Европа.
Освен това, по неговите думи, Съюзът е потвърдил търговските си позиции и е световна търговска сила. Брюксел има търговски договори със 70 страни, отбеляза още Юнкер.
"До изборите за ЕП през май 2019 г. ние трябва да преодолеем различията между Севера и Юга. Дотогава трябва да покажем, че няма Север и Юг, няма Изток и Запад", заяви още Юнкер.
"Смяната на времето трябва да ще бъде премахната", призова той, но в същото време посочи, че членките на блока трябва да вземат решение по този въпрос самостоятелно.
Юнкер отбеляза още, че Европа все още не е перфектна, но става по-перфектна всеки ден. Той открои сделката, постигната с президента на САЩ Доналд Тръмп за намаляване на търговските мита за европейските компании и посочи, че, когато Европа говори в един глас, ние можем да наложим нашата позиция на другите“.
"Европейският съюз трябва да приеме страните от Западните Балкани, за да предотврати разпространяването на влиянието на други страни в този регион", категориче е председателят на ЕК. Юнкер предупреди, че вчерашните съюзи може да не бъдат утрешните съюзи. „Има нужда от силна и обединена Европа, Европа, работеща за мир и търговски споразумения“, отбеляза той. „Ако Европа обедини военните и икономическите си сили, тя ще стане сила, с която всеки трябва да се съобразява“, заяви още председателят на ЕК и предупреди, че „само обединена и силна Европа може да защити гражданите си“.
„Ще продължа да се съпротивлявам на опитите да се хвърли вината единствено върху ЕК за миграцията“, продължи Юнкер и похвали усилията за справяне с миграцията, като отбеляза, че пристиганията в Източното Средизменорие са с 97% по-малко, а в централната част на Средиземно море те са намалели с 80%. „Европейските операции помогнаха за спасяването на повече от 690 хиляди души от 2015 година насам“, отбеляза той.
Председателят на ЕК призова за „продължителна солидарност“ между страните членки и предложи да се назначат допълнителни 10 хиляди служители в Европейската гранична и брегова охрана до 2020 година. Освен това той смята за подходящо да се развие допълнително Европейската агенция за предоставяне на убежище, за да може да бъдат подпомогнати страните-членки. Юнкер иска ускоряване на депортирането на нелегалните мигранти.
Европа е за мултинационализма и ще остане отворен континент, дори и партньорите му да изберат друг път. Европа трябва да остане толерантен и отворен континент. Европа никога няма да се превърне в крепост и да обърне гръб на света, особено на частта от света, която страда“, категоричен е Юнкер.
Вътрешните граници трябва да бъдат премахнати, а „ако останат, те ще представляват стъпка назад за Европа“, отбеляза председателят на ЕК.
Решенията „ад хок“ не са адекватни за справяне с новопристигащите спасителни кораби с мигранти, смята Юнкер. „Трябва ни повече солидарност“.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер обърна внимание и на излизането на Великобритания. „Уважаваме решението на Великобритания да напусне нашия Съюз, въпреки че съжаляваме дълбоко за него“, отбеляза Юнкер.
По неговите думи, ирландският въпрос остава основен източник на загриженост за ЕС и Брюксел иска да намери творческо решение, което да предотврати „твърда граница“ със Северна Ирландия. Председателят на ЕК отбеляза, че Съюзът приветства предложението на британския премиер Тереза Мей за изграждане на „амбициозно ново партньорство в бъдеще“ и отправната точка за него трябва да е „зона за свободна търговия“.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.