Как да се засили сътрудничеството в четири приоритетни области ще обсъждат днес в Брюксел лидерите на Европейския съюз с колегите си от Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна. Дискусиите са в рамките на Петата среща на високо равнище за Източното партньорство, съобщава БНР.
Държавните и правителствени ръководители ще разговарят за бъдещето на тяхното сътрудничество, като ще направят анализ как да го засилят в приоритетните области, договорени в Рига преди две години - по-силна икономика, управление, по-голяма свързаност и по-силно общество.
Те ще направят равносметка на резултатите, постигнати след последната среща на върха в Рига преди 2 години, като ще се съсредоточат върху конкретните предимства, които са получили гражданите на шестте страни от Източното партньорство. Лидерите ще разговарят за икономическото развитие и подобряването на търговските отношения, укрепването на институциите и доброто им управление, подобряването на взаимосвързаността в транспортния и енергийния сектор, както и засилването на мобилността и контактите между хората.
Партньорството с 6-те страни беше създадено с цел подпомагане на усилията за политически, социални и икономически реформи в тези държави.
Президентът на Беларус Александър Лукашенко отказа да присъства, страната му ще бъде представена на равнище външен министър. Акцентът на засилените през последните месеци общи инциативи е върху Украйна, Грузия и Молдова.
Евродепутатът Искра Михайлова, член на комитета за асоцииране на Грузия, коментира за "Хоризонт", че това е един от приоритетите на Естония, ротационен председател на Съвета на Европейския съюз. Тя коментира и относително меката позиция на Брюксел спрямо Баку след журналистическото разследване за така наречената азербайджанска перачница.
Азърбайджан като страна има правото да се опитва да изгражда своя имидж. Как точно го прави, това вече е въпрос на разследване на конкретните елементи. Ние не можем да коментираме това. Прави го Азърбайджан и го прави до голяма степен успешно.
Според онлайн изданието EUObserver, проектът на декларация от срещата се ориентира към позицията на богатата на енергийни ресурси Азербайджан за напрежението й с арменците в окупираната от тях територия Нагорни Карабах.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства