Украинката Свитлана У., заподозряна от германските власти, че е участвала във взривяването на руския газапровод "Северен поток", казва, че е била на почивка в България по време на експлозиите, предаде БНТ. Алибито ѝ разкри германският вестник "Ди Цайт". Изданието я описва като "дребна жена с тъмна коса". Според дейностите ѝ в социалните мрежи тя е украински патриот. След като Русия нахлу в Украйна, 40-годишната Свитлана насърчава помощта за украинската армия в профила си във Facebook, събира пари за бинокли за войниците.
В началото на септември 2022г. от германското крайбрежие на Балтийско море потегля лодката "Андромеда" с 6-ма души на борда. Лодката била наета с 2 фалшиви пасторта - 1 румънски и 1 български. Експлозивите били поставени на дълбочина 80 метра. Разрушаването на газопровода прекъсна доставките за Германия. Преди дни германското разследване обяви, че зад операцията стоят украински граждани.
Разследващите твардят, че групата били Свитлана и нейният приятел Евгений У. "Ди Цайт" го описва като " мъж с почти момчешки вид, на около 40 години, с бледа кожа и оредяваща коса". Евгений У. пише на уебсайта на училището за гмуркане, че се е гмуркал край бреговете на Крим от дете. Той също изброява сертификатите си там - включително обучение, необходимо за техническо гмуркане на повече от 40 метра дълбочина.
За лидер на групата се смята украинец с инициали Володимир З. Той все още не е задържан. В запитване на "Ди Цайт" Светлана обяснява, че не познава Владимир. А на въпроса за подозрението, че е участвала във взривяването на "Северен поток", тя отговаря: "През септември 2022 г. бях на почивка в България." Свитлана и Евгений са заподозрени, но все още не са обявени от германските власти за издирване. Заповед за арест е издадена само за Володимир З. Полската прокуратура потвърди, че през юни е получила европейска заповед за ареста му, издадена от германската федерална прокуратура.
Според германските медии украинският инструктор по гмуркане Володимир З. е живеел недалеч от Варшава. Съгласно правилата на европейската правна взаимопомощ полските власти са имали 60 дни да отговорят на германското искане и да арестуват заподозрения. Междувременно обаче той напуснал Полша в началото на юли, за да се върне в Украйна, съобщи полската прокуратура, която хвърля вината върху германските власти. Според полската прокуратура германските власти не са успели навреме да регистрират заподозрения като издирвано лице, което му е позволило да се върне в Украйна.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства