Бизнес
Защо обикновена обществена поръчка за митнически рентгени се оказа секретна
- 09:23, 26 Септември, 2024
Разследване на Васил Иванов по Нова ТВ
През август миналата година, по време на редовното правителство, Агенция "Митници" обявява открита процедура по Закона за обществените поръчки, в която за участие се явяват различни фирми. След обжалване на две от тях обаче, през януари тази година Върховният административен съд я прекратява. Вместо да обяви нова обществена поръчка, през юни, вече по време на служебното правителство, Агенцията без конкурс сключва договор с избрана от нея фирма, която да достави апаратурата. Прави това, позовавайки се на член в Закона за обществените поръчки, който казва, че същия закон не се прилага за поръчки в областите на отбрана и сигурност, възлагани за целите на разузнавателни дейности. Тоест, приема че поръчката е секретна и съответно рентгените се превръщат в секретна апаратура.
Винаги досега през годините, търговете за същото рентгеново оборудване провеждани от Агенция "Митници" са били публични, открити и с участието на много фирми и никога не са били засекретявани. В това число и за настоящата поръчка, за която първоначално миналия август Агенцията обяви открит търг, но след това изведнъж става секретна. Това води до логичния въпрос каква е причината за такова решение. И дали не е, че когато доставката е обявена за секретна, не се провежда открит конкурс и търг, а Агенция "Митници" сама си намира и избира фирма, която да достави оборудването за 100 милиона.
Най-удивителното в цялата история е, че ръководството на Агенцията не се свързва с някоя от водещите световни фирми за производство на рентгеново оборудване, а се обръща и сключва договор за доставка и поддръжка на това рентгеново оборудване с известна австрийска телекомуникационна компания, която има силно присъствие и на българския телекомуникационен пазар. И нулев опит в областта на рентгеновото оборудване за митнически контрол или поддръжката му. Сключват секретен договор, който представлява класифицирана информация. Детайлите в него като цени и качество също са поверителни, тоест остават скрити за обществото. Дори за депутатите. Един от тях – икономистът Мартин Димитров през юли дори отправя и питане към министъра на финансите на служебното правителство – Людмила Петкова, която пряко отговаря за Агенция "Митници". И чието ръководство прави поръчката за 100 милиона секретна точно след идването на власт на служебния кабинет.
Предположение и своя вътрешна информация защо така рязко Агенция "Митници" засекрети 100-милионната поръчка за ренгени сподели и Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.
"Това, което твърдят хора, които са вътре в митниците и не са свързани с ръководството, е, че се опитват да спасят тези 100 милиона, защото ако се стигне отново до търг и кандидатите отново обжалват, ще се изпуснат сроковете, в които трябва да се обяви поръчката. Респективно да се купят рентгените и срока, в които трябва да получим парите. Аргументът, който намират юристите на митницата за засекретяване е, че тъй като трябва да се интегрират новите рентгени в съществуващата система, която е свързана с информационни системи на Агенцията, които са свързани с някаква секретност", коментира той.
Слад като започна да се шуми по случая, от Агенция "Митници" публикуваха своя позиция. В нея най-общо опитват да обяснят и оправдаят засекретяването на поръчката така: "На основание на нормативно установените задължения на митническите органи да осъществяват митническо разузнаване за противодействие на митническите и валутни нарушения, нарушенията на акцизното законодателство и престъпления, Агенция "Митници" предприема действия за провеждане на процедурата по чл 149, ал 1, т. 3 от ЗОП, който изключва приложението на ЗОП за поръчки, възлагани за целите на разузнавателни дейности“.
От становището се разбира, че дейността на митниците и служителите е секретна, защото от 2011 г. митническите служители имат митнически разузнавателни функции. Те обаче се изразяват в това да проверяват фирми, да проследяват за тяхна свързаност с други фирми и лица, проследяване на съмнителни документи и неща от този род. Според юристи тази административна и аналитична дейност на митничарите обаче по никакъв начин не превръща доставката на рентгенови апарати в поръчка, „свързана с разузнавателна дейност в областта на отбраната и сигурността“, под какъвто предтекст и член в закона са я обявили за секретна и разузнавателна. Избягвайки по този начин обявяването на открит конкурс с участието на различни фирми.
От друга страна в позицията си ръководството на Агенция "Митници" пропуска да съобщи коя е фирмата, която е избрало за доставчик на рентгеновата апаратура за 100 милиона, както и малката подробност, че това всъщност е телекомуникационна компания. По този въпрос ръководството е лаконично: "Изпълнител е дружество със значително и дълго присъствие на българския пазар. Съгласно условията на договора, доставката на новото оборудване е предвидена до 30 юни 2025 г."
Така, от тази година доставката на рентгени в България се оказа секретна дейност, която очевидно може да изпълни само чужда телекомуникационна компания. А самите рентгени - секретни устройства за разузнавателна дейност. А това доведе до още много въпроси. Един от тях - как ли в болниците успяват да опазват тайните на тези секретни съоръжения в ренгеновите си отделения.
Според доц. Мартин Крупев, началник на отделението по образна диагностика в "Александровска" болница, в рентгеновото оборудване няма нищо секретно. Твърдението дори определя като несериозно.
След като депутата Мартин Димитров повдигна въпроса в парламента, а колегата му и евродепутат – Радан Кънев - в ЕП, като и двамата сигнализираха, че заради непрозрачната процедура има опасност България да загуби безвъзмездното еврофинансиране по тази поръчка и заедно с това да ни спъне за Шенген, шефът на Агенция "Митници" реагира.
"С всеки един етап от реализацията на тази процедура ЕК е запозната. Не, категорично не може да ни спъне за Шенген и парите няма да бъдат загубени. Проектът ще бъде завършен във вида в който ЕК и Агенция "Митници" си представят, че трябва да бъде реализиран", посочи Георги Димов.
По данни на достоверни източници на медията, в Европейската комисия са меко казано изненадани и озадачени от случая и ще извършат пълна и всеобхватна проверка.
Още от Бизнес
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг
Биткойнът надхвърли 95 000 долара за първи път