Сърбия остава единствената страна на Балканския полуостров, която не поздрави Македония и Гърция за сключения преди дни договор, с който се реши близо 30-годишен конфликт за името на южната съседка на Сърбия, съобщи "Болкан инсайт", цитиран от БГНЕС.
Боян Клацар, ръководител на Центъра за свободни избори и демокрация заяви, че е много показателно, че все още няма публична реакция, особено след като Сърбия е важна страна в региона и още по-важна в отношенията между Македония и Гърция.
„Причините за липсата на официална реакция от Белград в този момент могат да се две.
Първата са отношенията между Сърбия и Македония, които от началото на мандата на Заев не са особено добри и сме виждали много лоши двустранни отношения между тези две страни”, казва Клацар. Правителството на Заев дойде на власт миналата година, сменяйки ВМРО-ДПМНЕ от властта, тъй като те не успяха да постигнат прогрес в преговорите с Атина. През август 2017 г. Сърбия изтегли екипа на посолството си в Скопие, след като президентът на страната Александър Вучич заяви, че има „доказателство за груба външна намеса в сръбските институции” от страна на Македония, твърдейки, че има намесени и други „външни сили”, които не назова.
Едва след като двете страни официално заявиха, че са подобрили взаимоотношенията си и отново са приятелски настроени, Белград реши да върне дипломатите си в Скопие.
Според Клацар втората причина за мълчанието от страна на Сърбия е фактът, че това споразумение за името ще разчисти пътя на Македония към членството й в НАТО. „С подписването на договора се отваря пътя за членството на Македония в НАТО, което е предизвикателство за Сърбия, особено в контекста на нейните взаимоотношения с Русия и руските интереси на Балканите”, казва Клацар.
„В крайна сметка изглежда, че правителството в Белград симпатизира повече на старото правителство на Македония, а не на новото”, заявява още той. И партията на Вучич, и партията на бившия министър-председател на Македония Никола Груевски са част от Европейската народна партия, която приветства споразумението между Гърция и Македония.
Александър Вучич и Зоран Заев
Членството на Македония в НАТО е предизвикателство
Фактор Фактор
Още от Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.