След министър-председателя Бойко Борисов, областният управител на Бургас Вълчо Чолаков и прокуратурата обявифа, че с казуса с евентуалното застрояване на Силистар ще се занимае и съдът.
Общинските съветници от БСП в Царево, начело с Живко Жеков са сезирали Административния съд в Бургас с искане решението на местния парламент, с което се допуска изработване на проект за подробен устройствен план, с който на практика ще се разреши строителството на вилно селище върху 22 дк в защитената местност, да бъде отменено. Мотивите са няколко - липса на правно основание, позоваване на текстове от законите, които не съотвестват на материята, както и фактът, че "Силистар" е защитена местност в територията на защитения парк "Странджа" и част от НАТУРА 2000.
Както е известно, набързо, насред летния сезон, по желание на собственика на земята около красивия плаж общинският съвет в Царево взе решение, с което на практика се допуска изработване на Подробен устройствен план (ПУП), с който ще се застрои местността, припомня КлубZ. Кметът Георги Лапчев мотивира решението с дългогодишния спор за пътя, който отвежда до плажа. Инвеститорът щял да "учреди" право на преминаване.
От левицата обаче оспорват едно по едно правните основания, с които е мотивирано решението на местните парламентаристи.
"Обжалваното решение съдържа само бланкетни и противоречиви правни основания, лишени от реално съдържание, смисъл и логика, тоест Общинският съвет – Царево е посочил произволно някакви правни основания, колкото да има такива "про форма" и колкото на пръв поглед някой бдителен гражданин, общински съветник или държавен орган да не каже, че решението е издадено по същество без правни основания. В административноправната доктрина и съдебната практика липсата на реални, съдържателни и смислени правни основания (или бланкетно и формално посочените такива с вътрешни противоречия) по същество представлява липса на правни основания. Дори само това, само по себе си, представлява отделен и самостоятелен порок, на основание на който следва да бъде отменено обжалваното решение", се посочва в мотивите на жалбоподателите.
"В конкретния процесен случай неспазването на установената форма опорочава обжалваното решение и го прави унищожаемо, тоест подлежащо на отмяна", се посочва в заключение.
Така например има "несъществуващи и неприложими за конкретния процесен случай "правни основания", а именно - такива, отнасящи се до изменения на влязъл в сила ПУП, а същевременно в самото си решение разрешава нещо съвсем друго - изработването на проект за ПУП, а не изменение на влязъл в сила ПУП".
Също така "липсва каквато и да е яснота и информация, както в обжалваното решение, така и в заданието, относно т. нар. "общински нужди", сочено като едно от "правните основания" за издаването на обжалваното решение, които трябва да бъдат задоволени.
Едно от "правните основания" за издаването решението, се отнася до обекти, които са собственост на държавата, на общините или на експлоатационните дружества, а в конкретния процесен случай се касае за обект, който е собственост на обикновено търговско дружество, тоест обект, който не е собственост нито на държавата, нито на общината, нито на експлоатационните дружества, се посочва още в мотивите на общинарите от БСП да атакуват това решение.
Чл. 193, ал. 1 от ЗУТ, посочен като едно от правните основания пък се отнася до съвсем друга правна хипотеза – учредяване на правото на прокарване на отклонения от общи мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, а не до право на преминаване, както неоснователно се твърди в обжалваното решение.
Те оспорват факта и че не е придружено нито от екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда по ЗООС, нито оценка за съвместимостта по ЗБР. Има и още едно сериозно обстоятелство - че "процесният поземлен имот попада в няколко защитени територии, а именно - Природен парк "Странджа", защитена зона Странджа за опазване на дивите птици по Директивата за птиците, защитена зона "Странджа" за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна по Директива за местообитанията, защитена местност "Силистар". Той е част от европейската екологична мрежа НАТУРА 2000. Природен парк "Странджа" и защитена местност "Силистар" са защитени територии не само с национално, но и с европейско значение", изброяват жалбоподателите.
От левицата обаче оспорват правните основания, с които местните парламентаристи са дали зелена светлина на проекта за създаването на вилно селище
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг