1,6 млн. лв. – история за един министър, една дъщеря и 2 обществени поръчки - под това заглавие бТВ излъчи разследване, в което визира министъра на здравеопазването проф. Николай Петров.
„Става въпрос за здравния министър проф. Николай Петров – за периода, в който беше директор на Военномедицинска академия (ВМА), за неговата дъщеря Руслана Петрова, началник на политическия кабинет на предишния здравен министър Петър Москов, и модел за печелени на поръчки от наши хора", се твърди в разследването.
Ето какво показа бТВ.
Преди дни министерството на здравеопазването публикува на сайта си одит, извършен във Военномедицинска академия. Проверката обхваща почти целия период, в който настоящият министър на здравеопазването, Николай Петров е началник на лечебното заведение. Докладът е изготвен от министерството на отбраната, под чиято шапка се намира ВМА. Проверката приключва през март тази година, когато генерал Петров все още не е министър на здравеопазването.
„В резултат на неефективно осъществен контрол са допуснати слабости и нарушения по процеса на провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки по Закона за обществени поръчки”, пишат в резюмето на доклада си одиторите от Министерството на отбраната.
Една от обществените поръчки, на които те обръщат специално внимание, е за периодична доставка на остеосинтезни средства за ортопедия и травматология, системи за протезиране, артроскопски консумативи. С други думи - импланти за ортопедия и травматология на стойност от близо милион и двеста хиляди лева с ДДС (1 177 731 лв.).
В края на юни 2014 г. ВМА обявява обществената поръчка, по-малко от месец, след като Николай Петров е назначен за началник на Военна болница. Конкурсът за 4 от обособените позиции е спечелен от гражданско дружество, под формата на консорциум, "Ортопедие-Инвекс", което е създадено с цел да участва в конкретната обществената поръчка.
„За водещ партньор на дружеството е определено "Ортопедие - БГ" ЕООД, като всички административни, включително счетоводни и финансови дейности се извършват от водещия партньор", пишат одиторите.
Договорът между ВМА и консорциум "Ортопедие-Инвекс" е подписан на 13 януари 2015 г. Проверката на министерството на отбраната установява обаче, че в сключеното споразумение липсва БУЛСТАТ или ЕИК на изпълнителя. Нашата справка в регистъра на Агенцията по обществени поръчки също потвърждава, че въпросният договор е единственият по тази поръчка, в който не е поместен ЕИК или БУЛСТАТ. Нещо повече, „Ортопедие-Инвекс” изобщо не е регистрирано по БУЛСТАТ дружество за конкретната обществена поръчка. А това е нарушение на закона, категорични са одиторите.
„Възложителят (ВМА) е допуснал нарушение на Правилника за прилагане на ЗОП, което създава условия за нарушение, респективно заобикаляне от страна на изпълнителя на данъчното законодателство.”
ДДС-то на 1 177 731 лева, колкото е крайната стойност на поръчката, възлиза на 196 288 лева. В доклада се посочва, че ВМА е нареждала дължимата по договора суми по сметка на "Ортопедие – БГ."
Според адвокат Пламена Маркова, Военна болница е нарушила закона, подписвайки договор с дружество, което няма регистрация по ДДС. "Не следва да сключва договора, докато не се представят тези необходими документи. Нормата е императивна и следва да се сключи договорът само при положение, че вече има данъчна регистрация”, коментира тя.
В този договор няма отбелязана данъчна регистрация, дори няма и качеството на представляване какво е.
Значи, отбелязано е "Ортопедие-Инвекс", но няма никакви данни за БУЛСТАТ и ЕИК и не може да бъде определено това дружество реално съществува ли или не съществува. За мен това дружество не може да бъде разпознато като създадено по законов ред, защото по никакъв начин, освен седалището, ние не можем да се ориентираме, че има някакво дружество”, отбелязва Маркова.
Действащият към онзи момент правилник за прилагане на закона също е категоричен по този казус. „Договорът за обществена поръчка се сключва, след като изпълнителят представи пред възложителя заверено копие от удостоверение за данъчна регистрация и регистрация по БУЛСТАТ на създаденото обединение”, се посочва в Правилника за прилагане е на ЗОП.
Д-р Георги Тодоров, който е част от контролната комисия към Българския лекарски съюз, се съмнява, че подписване на договор с изпълнител без данъчна регистрация е несъзнателен пропуск. "Едва ли здравната каса ще ми сключи договор на мен без да съм им дал моята регистрация по Търговския закон, респективно ЕИК”, посочва той.
За мен като данъкоплатец е проблем, по простата причина, че не знам на кого плаща някой, който ползва нашите пари. Това ми е проблемът на мен. Защото не е ясно как парите на данъкоплатците в дадения случай са разходвани, категоричен е той.
Въпреки изричното изискване по закон, договорът с дружеството, което не е регистрирано по БУЛСТАТ все пак е подписан от Николай Петров. Тогава шеф на ВМА, днес здравен министър. Поискахме интервю с Генерал Петров, за да чуем неговите мотиви и неговият прочит на резултатите от одита. Здравният министър обаче отклони поканата ни за интервю с мотива, че програмата му е много натоварена и предпочете да отговори писмено на всичките ни въпроси, а започнахме от този: Защо е сключен договор с дружество, което няма регистрация по БУЛСТАТ и какви са били мотивите му да не приложи разпоредбите на закона?
„Единственият критерий за избор на изпълнител по тази обществена поръчка е "най-ниска цена". Служители на ВМА съгласуват законосъобразността на всеки договор, след проведена обществена поръчка. Същите служители следят дали са представени необходимите документи за сключването на даден договор. Договорът се подписва от възложителя едва, след като е удостоверено, че същият е съобразен с разпоредбите на закона”, пише здравният министър.
„За мен е много озадачаващо защо не е изискан такъв документ към "Ортопедие-Инвекс", които са гражданско дружество”, посочва адвокат Маркова.
Можем само да гадаем какви са били мотивите на Николай Петров да подпише договор за близо 1,2 млн. лв. с дружество без регистрация. Фактите около водещата фирма в това сдружение обаче са твърде любопитни. От страна на изпълнителя, договорът подписва Явор Цонев, който е син на собственика на фирма "Ортопедие-БГ", посочва одитният доклад.
"Свидетелство за съдимост издадено на Явор Недков Цонев, установява, че майка на Цонев е Павлинка Нецова, която е едноличен собственик на "Ортопедие-БГ ЕООД".
"Ортопедие-БГ" и дружеството "Ортопедие-Инвекс" са посочили един и същ адрес за контакт. Нещо повече, на адреса, на който се помещава "Ортопедие-БГ" е регистрирана и фирма на дъщерята на здравния министър Николай Петров.
Руслана Петрова е била едноличен собственик на капитала на “РП ПР Консултинг” до август 2014 г.
Попитахме министъра дали е случайност фактът, че адресът на "Ортопедие - БГ" съвпада с този на дружество, чиито собственик до 2014-та е дъщеря му – Руслана Николаева Петрова. Здравният министър не отговаря на въпроса, вместо това ни пише: “Седалището и регистрацията на търговските дружества не са от компетентността на възложителя на обществени поръчки!”
Дъщерята на Николай Петров е на висока позиция в здравното министерство преди баща й да го оглави. Руслана Петрова е шеф на политическия кабинет на Петър Москов, когато през 2015-та поръчката за близо 1,2 млн. лв. поема към дружество, чийто адрес съвпада с този на фирмата, която тя управлява преди да започне работа в министерството на здравеопазването.
Защо обаче фирмата управлявана от Руслана Петрова е на същия адрес с тази, представлявана от Явор Цонев, който подписва договора за 1,2 млн. лв. с баща й като началник на ВМА?
Явор Цонев, който подписва договора за близо 1,2 млн. лв. с ВМА, има връзка с дъщерята на Николай Петров - Руслана. Това става ясно от кратка справка в социалните мрежи. Нещо повече, въвеждайки номера, с който се свързахме и е посочен за контакт с фирма "Ортопедие", в една от популярните системи за комуникация, отново се появява обща снимка на Явор и дъщерята на здравния министър. Оказва се, че и Руслана Петрова не крие връзката си с Явор Цонев. Профилът й в една от социалните мрежи, изобилства с техни общи фотографии. От тях става ясно, че имат и дете.
„Считаме, че в конкретния случай са налице индикатори за "свързани лица" и евентуално "наличие на конфликт на интереси", които следва да бъдат проверени от компетентните, да ги установят, органи”, гласи една от констатациите в доклада на одиторите.
Попитахме министъра, по силата на случайността ли Явор Цонев, подписал договора между ВМА и "Ортопедие – Инвекс", е в близки отношения с дъщеря му Руслана Петрова и дори съжителства с нея на семейни начала?
Николай Петров ни отговаря лаконично: “Няма нищо незаконно!”
Докато здравният министър е начело на ВМА, "Ортопедие-БГ" печели друга обществена поръчка. През февруари 2017-та, дружеството е класирано на първо място за доставка на медицински изделия на стойност близо 430 хиляди лева с ДДС (429,300 лв.).
“Процедурата отново е проведена по критерий "най-ниска цена", мотивира решението си Николай Петров.
Става ясно, че докато е бил началник на Военна болница, здравният министър е дал обществени поръчки за над 1,6 млн. лв. на дружества, представлявани от Явор Цонев. Мъжът, който има дете и връзка с дъщерята на Николай Петров - Руслана.
Одитният доклад е изготвен по времето на служебния кабинет на Огнян Герджиков. Тогава военен министър е Стефан Янев. Днес той е секретар по сигурност и отбрана на държавния глава. От "Дондуков 2" ни отказаха интервю със Стефан Янев.
"Като служебен министър на отбраната Стефан Янев е внесъл доклада от всички проверки в Прокуратурата и в Агенцията за държавен финансов контрол, които следва да се произнесат по направените в този доклад заключения в рамките на тяхната компетентност", ни пишат от президентството.
Четвърти май.
Кабинетът "Борисов" 3 полага клетва. Министър на здравеопазването е Николай Петров. Месец, след като оглавява ведомството, на 7-ми юни, военната прокуратура отказва да образува досъдебно производство във връзка с констатациите от одита във ВМА.
„ОТКАЗВАМ да образувам досъдебно производство, на основание чл.24, ал.1, т.1, пр.2 от НПК, тъй като деянието не съставлява престъпление от общ характер”, постановява военната прокуратура.
Три месеца преди това решение на прокуратурата, министър Петров, в качеството си на шеф на ВМА, пише своята становище до одиторите. Прави впечатление, че писмото на Петров от март и постановлението на държавното обвинение от юни, в частта им за обществената поръчка, на стойност 1,2 млн. лв. съдържанието на текста е идентично, съвпадат дори препинателните знаци и съкращенията на някои думи.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро