3 Април, 2026

Зеленски ироничен: „Ще нося костюми, когато войната свърши“

Зеленски ироничен: „Ще нося костюми, когато войната свърши“

снимка: архив Faktor.bg

Още от началото на войната през 2022 г. украинският президент се отказа от официалните костюми в полза на военни тениски и поларени якета, подчертавайки с визията си, че страната му е в състояние на война. Този стил го откроява на международните срещи и е възприет и от екипа му

Украинският президент Володимир Зеленски отговори с ирония на критиките за избора си на облекло при срещата си с Доналд Тръмп в Белия дом. Във видео, публикувано от украинското президентство, той благодари на публиката след речта си на официална церемония и завърши с думите: „Съжалявам, че не съм с костюм“, предизвиквайки усмивки и аплодисменти.

Още от началото на войната през 2022 г. Зеленски се отказа от официалните костюми в полза на военни тениски и поларени якета, подчертавайки с визията си, че страната му е в състояние на война. Този стил го откроява на международните срещи и е възприет и от екипа му.

При последната си визита в Белия дом обаче репортер от десен американски канал подигравателно попита Зеленски защо не е с костюм. Президентът отговори категорично: „Ще нося костюм, след като тази война приключи“.

Според медията Axios, Доналд Тръмп бил раздразнен от избора на Зеленски да не носи костюм и саркастично отбелязал „Днес е облечен“, преди да се впусне в остра критика към украинския лидер.

Междувременно руският президентски говорител Дмитрий Песков коментира напрежението в Овалния кабинет, наричайки ситуацията „невиждана дори през Средновековието“.

Освен облеклото, на срещата между Тръмп и Зеленски са били обсъждани и стратегически въпроси, включително възможността за споразумение за добив на украински минерални ресурси от американски компании. Според NBC News, Тръмп настоява за допълнителни отстъпки от Киев, като условие за възобновяване на военната помощ, включително потенциални териториални компромиси.

Очаква се следващата седмица украински дипломатически и военни представители да се срещнат в Саудитска Арабия, където ще продължат преговорите по тези ключови въпроси.

Сподели:

Коментари (0)

Москва: В България арестуват руснаци, в САЩ ги осъждат!" Дава пример с "търговеца на смърт" Виктор Бут

Москва: В България арестуват руснаци, в САЩ ги осъждат!" Дава пример с "търговеца на смърт" Виктор Бут

Рисуват "зловеща" картина – че арест автоматично означава екстрадиция в САЩ и тежки присъди от 15 до 25 години, при това без справедлив процес.

 От случая „Дака“  в РСМ изскочиха  генерал Леонид Решетников и сръбските служби

От случая „Дака“ в РСМ изскочиха генерал Леонид Решетников и сръбските служби

Той отваря по-широк въпрос за мрежите на влияние, които се движат между бизнес, политика, църква и геополитика в региона.

 The New York Times: Изявлението на Тръмп за НАТО кара европейците да се замислят за създаване на алианс без САЩ

The New York Times: Изявлението на Тръмп за НАТО кара европейците да се замислят за създаване на алианс без САЩ

Според високопоставени европейски чиновници, дори ако Вашингтон изтегли 70 000 американски военнослужещи от Европа, европейски вариант на НАТО остава напълно възможен.