12 Август, 2026

Зеленски: Максимално ускоряваме създаването на украинска балистика

Снимка: Президентство на Украйна

По думите му, е проведено и съвещание относно развитието на украинската военна авиация

Президентът на Украйна Володимир Зеленски отбеляза, че по време на заседание на Щаба е била подробно обсъдена украинската ракетна програма и е поставена задача за максимално ускоряване на създаването на украинска балистика.

„Проведох заседание на Щаба. Бяха представени доклади за осигуряването на нашите бригади, за комплектоването на подразделенията. Също така – много подробно за украинската ракетна програма, нашите ракетни разработки, производства. Задачата е: максимално ускоряване на създаването на украинска балистика. Нашата далекобойност е ясна и ефективна гаранция за сигурността на Украйна“, каза той в своето вечерно видеообръщение.

По думите му, е проведено и съвещание относно развитието на украинската военна авиация.

„Преди всичко относно украинските F-16 – самолетите, които вече са в Украйна. Самолетите, които в близко време ще бъдат в Украйна. Дългосрочните доставки. Имаше кадрови решения с цел укрепване на управлението на военната авиация. Това е решение и в Министерството на отбраната, и в Генералния щаб. Виждаме, че вече има много добри резултати и искам да благодаря на всички, които полагат усилия за развитието на нашата военна авиация“, заяви Зеленски.

Разработка на украински ракети

През март Зеленски съобщи, че новата украинска ракета „Нептун“ е преминала изпитания и е била успешно използвана в бойна обстановка. Успешното ѝ използване вероятно е станало на 14 март срещу рафинерия в Туапсе.

„Дългият Нептун“ е удължена версия на украинската противокорабна крилата ракета „Нептун“ с дължина 5 метра – оръжието, което потопи флагмана на Черноморския флот на Русия „Москва“ през април 2022 г.

 

Сподели:
Фон дер Лайен: ЕС отпуска 2 млн. евро помощ за земетресението в Колумбия

Фон дер Лайен: ЕС отпуска 2 млн. евро помощ за земетресението в Колумбия

Колумбия е активирала Механизма за гражданска защита на ЕС, който позволява обединяване на ресурси от 27-те държави членки за оказване на ефективна помощ на засегнатата страна

Стотици дронове атакуваха руския Новоросийск: Избухнаха пожари в пристанището

Стотици дронове атакуваха руския Новоросийск: Избухнаха пожари в пристанището

Телеграм канали публикуват снимки и видеоклипове на стълбове черен дим в небето, а NASA Firms регистрира множество пожари в града след атаката

"Следвах указанията на службите" - Тръмп потвърди, че тайно е сменил самолета след срещата с НАТО

"Следвах указанията на службите" - Тръмп потвърди, че тайно е сменил самолета след срещата с НАТО

Според него обаче именно военният самолет е бил изложен на по-голям риск, защото най-вероятно нападателите „щяха да се насочат към този

Коментари (0)