Зеленски: Никога няма да признаем окупираните украински територии за руски, няма да се забравят престъпленията
"Това са нашите фундаментални червени линии."
Украйна никога няма да признае окупираните територии за руски, заяви на пресконференция президентът Володимир Зеленски, цитиран от Укринформ, и БНР.
"Няма да признаем никои от териториите, окупирани от Русия. Това е факт. Нашият народ се сражава за това, нашите герои дадоха живота си. Толкова много хора бяха ранени, толкова много страдания понесохме. Ето защо никой няма да забрави. Когато казвам, че никой няма да забрави, това са нашите фундаментални червени линии." - категоричен е Зеленски.
Той заяви, че държавата няма да позволи на никого да забрави за престъпленията, които е извършил срещу Украйна.
Информационните агенции припомнят, че след срещата вчера между американски и украински делегации в Джеда, Саудитска Арабия, бе публикувано общо изявление, в което Украйна изрази готовност да приеме незабавно прилагане на 30-дневно прекратяване на огъня. Срокът на това прмирие би могъл да бъде удължен, ако Русия приеме и се придържа към неговите условия. САЩ обявиха след срещата, че възобновяват военната помощ и споделянето на разузнавателни данни с Украйна.
Още от Свят
Русия вече удря с ниско летящи дронове с ръчно управление, за да избегне ПВО
Руските сили преминават от масови атаки с дронове към изолирани, сложни, ръчно контролирани удари, според съветника на украинския президент Сергий Бескрестнов. Неотдавнашен инцидент включваше дрон „Шахед“, който се спусна на 22 метра, за да избегне радари и прехващачи.
Financial Times: Зеленски обмисля уволнение на Сирски и кой да стане главнокомандващ
Президентът търси кандидат, който може да осигури плавно предаване на властта и който ще поддържа силна отбрана по протежение на 1200-километровата фронтова линия
Горят кувейтска електроцентрала и съоръжение след атака на Иран
Бойните действия са в отговор на ударите, които американските военни нанесоха на Иран за седма поредна нощ