12 Юни, 2026

Зеленски пред New York Post: Обсъждаме с Доналд Тръмп "мега-сделка" за търговия с оръжие

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според статията, сделката би могла да промени начина, по който работи армията на САЩ, тъй като американските технологии изостават спрямо руските и китайските

Украйна и САЩ работят по „мега-сделка“, според която Съединените щати ще купуват бойно изпитани украински дронове в замяна на съгласието на Киев да закупи определени оръжейни партиди от Америка. Това заявява президентът на Украйна Володимир Зеленски в интервю за New York Post.

Той обяснява, че последните му разговори с Доналд Тръмп са се фокусирали върху пробивна сделка за въздушни технологии и взаимна подкрепа. Киев е предложил да сподели целия си боен опит, натрупан по време на тригодишната война с Русия.

Според статията, сделката би могла да промени начина, по който работи армията на САЩ, тъй като американските технологии изостават спрямо руските и китайските. Освен това, според експерти, американските войници не са достатъчно подготвени за използване и противодействие на дронове.

Зеленски казва:

    „Народът на Америка има нужда от тази технология и трябва да я има в арсенала си. Смятам, че това наистина е мега-сделка – печеливша за всички.“

Той допълва, че Украйна е готова да сподели опита си не само със САЩ, но и с европейски партньори – преговори се водят с Дания, Норвегия и Германия.

Критика от САЩ:

Американски военни експерти алармират, че армията им изостава в използването на дронове. В доклад се казва, че:     „Ако трябва да воюваме утре, нямаме нужното. Не даваме на войниците това, от което се нуждаят, за да оцелеят.“

Споменава се и четиридневен лагер на Аляска, проведен от Пентагона, където американски войници не успели да свалят вражески дронове, някои не излетели, а други поразили грешни цели.

Реакция на Пентагона:

Министърът на отбраната на САЩ, Пийт Хегсет, издал заповед за съкращаване на бюрокрацията при производството на дронове, за да се навакса световната надпревара в технологиите.

Украинска операция „Паяжина“:

СБУ е провела уникална операция на територията на Русия, при която специални дронове, управлявани отдалечено от хиляди километри, успешно са поразили руска стратегическа авиация.

Коментар на Валерий Залужни:

Бившият главнокомандващ на украинската армия заявява, че съвременната война вече не цели завземане на територии, а изтощение на ресурсите на противника. Победата идва чрез хаос, изтощаване и технологично надмощие.

 

Сподели:
 Общата европейска система за убежище влиза в сила от днес, какви са мерките

Общата европейска система за убежище влиза в сила от днес, какви са мерките

Европейският съюз направи реформа в системата за убежище, която има за цел затягане на мигрантските правила и използване на по-ефективни процедури на външните граници на Съюза

Откриха световното по футбол с пищна церемония

Откриха световното по футбол с пищна церемония

С три държави домакини, първенството се превърна в предизвикателство за сигурността. В първенството участват и държави, които са във война - Иран и САЩ.

В Крим става напечено: Бензиностанциите пресъхнаха, изчезнаха някои храни

В Крим става напечено: Бензиностанциите пресъхнаха, изчезнаха някои храни

Украйна засилва ударите с дронове по линиите за снабдяване на полуострова, който Русия отне от Киев през 2014 г. Местните власти наложиха режим на нормиране на горивото, като някои храни също започват да липсват

Коментари (0)