22 Декември, 2025

Зеленски пред Fox News: Тръмп може да принуди Путин да постигнем мир

Зеленски пред  Fox News: Тръмп може да принуди Путин да постигнем мир

Снимка: Президентство на Украйна

„Считам, че гаранции само от Европа никога няма да бъдат достатъчни“, отбеляза президентът

Президентът на Украйна Володимир Зеленски високо оцени позицията на президента на САЩ Доналд Тръмп по отношение на Русия и подхода му към преговорите за прекратяване на войната, наричайки тази реторика „справедлива и честна“.

„Точно от това се страхува Путин. Той не иска силен Тръмп да подкрепя Украйна, защото това би означавало силна Украйна“, заяви Зеленски в ексклузивно интервю за Шон Ханити по Fox News.

Миналата седмица Тръмп публикува остра декларация в Truth Social, призовавайки Путин да се договори или да се подготви за тежки икономически последици.

„Решете въпроса сега и спрете тази безсмислена война! Ако не постигнем споразумение скоро, няма да имам друг избор, освен да наложа високи данъци, мита и санкции върху всичко, което Русия продава на Съединените щати и на другите съюзнически страни“, написа той.

Зеленски подчерта, че от началото на пълномащабното нахлуване Украйна е успяла да си върне под контрол половината от временно окупираните територии. Президентът заяви:

„Искаме справедлив край на тази война. Не се страхуваме. Русия не е толкова силна, но не искаме да губим повече от нашите животи, мъже и жени.“

В началото на януари заместник-генералният секретар на ООН по правата на човека Нада Ал-Нашиф съобщи, че от началото на войната в Украйна са загинали над 12 300 цивилни, включително повече от 650 деца.

Зеленски подчерта, че Русия не е заинтересована от прекратяване на войната, а Украйна няма да приеме окупацията на своите територии. Той също така призова за засилване на международния натиск върху Путин, особено от страна на Китай, за да се постигнат споразумения и да се получат „по-широки гаранции за сигурност“.

„Считам, че гаранции само от Европа никога няма да бъдат достатъчни“, отбеляза президентът. „Европейците разбират, че без гаранции за сигурност от САЩ, от президента Тръмп, това няма да е достатъчно. Путин не се страхува от Европа. За съжаление, това е така.“

Зеленски разкри, че още преди пълномащабното нахлуване лично се е обръщал към тогавашния президент на САЩ Джо Байдън с молба да наложи санкции срещу Русия в отговор на струпването на войски по украинските граници.

Той също така настоявал за предоставяне на оръжие, но по думите му получил отговор, че това ще се случи само „ако“ Русия започне нахлуване.

„Паралелно с това се обръщах към страните от Европейския съюз, но те не можеха да направят нищо без одобрението на Съединените щати. Затова винаги гледат към лидера – САЩ. И така, по време на голямото нахлуване, украинците останаха сами и се сражавахме сами“, подчерта той.

Накрая Зеленски заяви, че се надява на реална подкрепа от страна на Тръмп в противопоставянето на Путин:

„Ако президентът Тръмп има желание да принуди Путин да постигне мир, той може да го направи. Искаме той да бъде на страната на справедливостта, на страната на Украйна.“

Сподели:

Коментари (0)

Файненшъл таймс: Как бавният Париж изненада решителния Берлин

Файненшъл таймс: Как бавният Париж изненада решителния Берлин

На срещата на върха в Брюксел се реши да се отпусне на Украйна кредит в размер на 90 млрд. евро. Анонимен представител на Елисейския дворец настоя, че Макрон е изиграл решаваща роля в сключването на сделката.

Изгориха руски самолети Су-30 и Су-27 за около 100 млн. долара на летището в Липецк

Изгориха руски самолети Су-30 и Су-27 за около 100 млн. долара на летището в Липецк

Планирането на специалната операция на летището край Липецк отне две седмици, отбелязаха от Главното разузнавателно управление (ГРУ) на украинското Министерство на отбраната

Нова Зеландия сключи споразумение за свободна търговия с Индия

Нова Зеландия сключи споразумение за свободна търговия с Индия

„Това уникално споразумение, което се сключва веднъж в поколение, създава възможности, каквито новозеландските износители никога не са имали в Индия“, подчерта новозеландският министър на търговията и инвестициите