Украйна не трябваше да предава ядреното си оръжие, но ако са ни принудили да го направим, е трябвало да го заменим за реални гаранции за сигурност, а именно за членство в НАТО.
Това заяви президентът Володимир Зеленски в интервю за италианската журналистка Чечилия Сали за вестник Il Foglio, говорейки за срещите си с Доналд Тръмп, на които е обсъждано предотвратяването на нова война на Русия срещу Украйна.
„Говорихме за Будапещенския меморандум. И той чу позицията ми – тя вероятно се различава от лоялността към някои стъпки, предприети в миналото. Считам, че така не трябваше да се постъпва нито с Украйна, нито с Европа, ако трябва да бъда честен. Защото Украйна се отказа от ядреното си оръжие“, отбеляза държавният глава.
Зеленски подчерта, че според него, това не е трябвало да се случва.
„Но дори и да е било решено така, а политиката на САЩ и Русия по онова време е била обединена в това решение, и са принудили Украйна да се откаже от ядреното оръжие, смятам, че това е било минимум опасно – да го замениш за нищо. Трябваше да го заменим за реални гаранции за сигурност. А тогава това можеше да бъде само НАТО. Ако трябва да съм честен, дори днес това е единственият вариант. Тоест, ако аз трябваше да заменям ядреното оръжие, щях да го заменя за нещо изключително силно, което реално би могло да спре всеки нападател, независимо от неговата мощ, територия или армия. А това е силна армия и блок за сигурност – НАТО. Ето защо считам, че това беше глупаво. Абсолютно глупаво, нелогично и много безотговорно да се заменя така“, заяви Зеленски.
По неговите думи, в онези времена на Украйна наистина са влияели големи държави с големи икономики, и е било трудно да им се откаже.
„Но трябва да умееш да отказваш. Между другото, особено ако заемаш позиция като президент на дадена държава“, подчерта украинският президент.
Зеленски сподели, че е обсъдил всичко това на срещата си с Тръмп.
„Разказах му, че ние заменихме ядреното оръжие за нищо. Заменихме го за война. Тя започна по-късно, но реално – за война. И той каза, че разбира за какво говоря. Представих му нещо, което виждах като алтернатива – план за укрепване на Украйна, пакет с подходящо оръжие и ракети, които могат превантивно да действат, за да се предотврати завръщането на Русия с война, ако ние успеем да я спрем. Ето това е силната позиция за Украйна – пакет с оръжие. Попитах го, каква друга алтернатива на силна армия и НАТО има? Просто не знам“, сподели Зеленски.
Той е убеден, че Тръмп със своето влияние може да осигури силна позиция за Украйна.
„Благодарение на санкциите, мощта на САЩ, икономиката – той може да ускори това, може да го направи по-бързо от всички други в света, според мен. От гледна точка на армията, икономиката, влиянието на Америка върху световната икономика и личните му качества, смятам, че той може да окаже влияние по-бързо от всеки друг. Честно казано, Китай също има голямо влияние, но Съединените щати – още по-голямо“, заяви Зеленски.
По-рано Зеленски вече е изразявал недоволството си относно подписалите Будапещенския меморандум, като е заявил, че тези гаранции са били „празни обещания“. Президентът също така отбеляза, че при окупацията на Крим и части от Донецка и Луганска област, Украйна многократно е изпращала писма до всички гаранти на сигурността, но те са пренебрегнали задълженията си.
Коментари (0)