5 Декември, 2025

Зеленски : Прекратяването на огъня зависи от Русия

Зеленски : Прекратяването на огъня зависи от Русия

Снимки: ДСНС Запорожие

„Нашето предложение за прекратяване на огъня по граждански обекти също остава в сила. Необходима е сериозна готовност на Русия за разговор по този въпрос. От украинска страна няма и няма да има никакви пречки“, подчерта той

„Нашето предложение за прекратяване на огъня срещу граждански обекти остава в сила.“ Това написа президентът на Украйна Володимир Зеленски в Telegram.

Той припомни, че Украйна е предложила тишината след Великден да бъде удължена и направена пълна.

„Нашето предложение за прекратяване на огъня по граждански обекти също остава в сила. Необходима е сериозна готовност на Русия за разговор по този въпрос. От украинска страна няма и няма да има никакви пречки“, подчерта Зеленски.

Той показа снимки на разрушения в украински градове – граждански обекти, поразени от руски удари.

По думите му, в Харков продължават спасителните действия след удар на руски дронове:

„Циничен удар. Имаше пожари в няколко района на града.“

Зеленски отбеляза също, че днес Русия е нанесла жесток удар по Запорожие с авиобомби. По думите му са повредени жилищни сгради. Има загинала жена, над 20 души са ранени, сред тях четири деца.

Президентът на Украйна припомни, че през нощта руски дронове са ударили и Одеса. През деня е имало удари и по Сумска, Харковска, Донецка област и по южните райони на страната.

„Всичко това е напълно съзнателен руски терор, който може да бъде спрян с една заповед – но заповед от Русия и за руската армия. Великден го доказа, когато нямаше въздушни тревоги в Украйна“, подчерта Зеленски.

Какво се знае за „великденското примирие“ на Путин

Както съобщи УНИАН, говорителят на генералния секретар на ООН Стефан Дюжарик отбеляза, че Русия и Украйна са продължили бойните действия въпреки изявлението на руския владетел Владимир Путин за обявено „великденско примирие“ от 30 часа.

В събота, 19 април, Кремълският лидер Владимир Путин изненадващо обяви едностранно 30-часово „великденско примирие“.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски на 20 април заяви, че в редица райони бойните действия са продължили, както и руските обстрели.

 

Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“