15 Март, 2026

Зеленски: Русия въвлича Пекин във войната - втората ѝ грешка след Северна Корея

Зеленски: Русия въвлича Пекин във войната - втората ѝ грешка след Северна Корея

Володимир Зеленски, снимка: архив

Украинският президент заяви, че Украйна е готова да освободи пленените китайски граждани в замяна на украински военнопленници, държани в Русия

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Русия въвлича Китай във войната в Украйна. Той обвини Пекин, че е знаел, че десетки негови граждани са били вербувани от армията на Москва да се бият.

Зеленски, който се сблъска с проблеми по отношение на подкрепата на САЩ след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, посочи също, че Киев е готов да закупи американско военно оборудване на стойност до 50 млрд. долара.

Той напомни, че украински официални лица трябва да проведат среща с американска делегация през следващата седмица във вързка с усилията за прекратяване на огъня, предаде АФП.

Киев разполага с подробна информация за повече от 150 китайски граждани, които са изпратени на фронта, каза още Зеленски.
Ден по-рано той съобщи, че украинската армия е заловила двама китайски граждани, които са воювали на страната на Русия в източната част на Донецка област и че Киев разполага с данни за много повече военни от Китай в състава на руската армия.

Украинският президент заяви, че Украйна е готова да освободи пленените китайски граждани в замяна на украински военнопленници, държани в Русия.

„Подобно открито участие на китайски граждани в бойни операции на територията на Украйна е съзнателна стъпка към разширяване на войната. Това е още един признак, че Москва просто се нуждае от удължаване на бойните действия.“ - изтъкна Зеленски във вечерното си обръщение.

Новите критики както към Русия, така и към Китай бяха отправени часове след като Пекин отрече, че негови граждани са били набирани масово да се бият в полза на Русия.

„Това е втората грешка за Русия. Първата беше Северна Корея. Те въвличат други държави във войната. Смятам, че сега въвличат Китай в тази война.“ - отбеляза украинският държавен глава.

По данни на украинските, южнокорейските и западните разузнавателни служби, през миналата година Пхенян е изпратил над 10 000 свои войници в подкрепа на руската армия.

„Китайският въпрос е сериозен. Има 155 души с имена и паспортни данни, които се сражават срещу украинците на територията на Украйна.“ - поясни Зеленски.

Документ, споделен от високопоставен украински служител, съдържа имена и паспортни данни на 168 китайски граждани, вербувани от руската армия.

Украинският президент заяви, че според него те са „много повече“ и че се събира допълнителна информация.

Той не обвини Пекин, че директно е изпратил войниците, но посочи, че китайските власти са знаели, че те са били вербувани.

„Ясно е как ги вербуват. Една от схемите е чрез социалните мрежи, по-специално TikTok и други китайски социални мрежи, където руснаците разпространяват реклами. Пекин е наясно с това.“ - коментира Зеленски. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Иранската революционна гвардия заплашва да „преследва и убие“ Бенямин Нетаняху

Иранската революционна гвардия заплашва да „преследва и убие“ Бенямин Нетаняху

Заплахата идва след взаимните атаки при продължаващия военен конфликт между Иран, от една страна, и Израел и Съединените щати, от друга

Al Jarida: Новият лидер на Иран е прехвърлен с военен самолет в Москва, опериран е

Al Jarida: Новият лидер на Иран е прехвърлен с военен самолет в Москва, опериран е

Според публикацията, лявата страна на Моджтаба е травмирана от главата до петите, лично Путин е предложил да се лекува в Русия

Цената на войната на Тръмп с Иран: милиарди долари на ден

Цената на войната на Тръмп с Иран: милиарди долари на ден

Военната операция на САЩ срещу Иран струва над 11,3 милиарда долара само през първата седмица. Анализите показват, че ако конфликтът се проточи, общите разходи могат да достигнат десетки милиарди, докато цените на петрола и горивата вече реагират на ескалацията.