Украйна вече помага на пет страни от Близкия изток да свалят иранските Шахед-и. Страната е предоставила експертни оценки и помага за изграждането на отбранителна система, заяви Володимир Зеленски
Украйна получи искане от Съединените щати за експертна подкрепа за американските военни в Близкия изток и Персийския залив
Украинският президент Володимир Зеленски обяви новината в Телеграм. Той уточни, че се водят подробни преговори с партньори на всички необходими нива.
„Нашите екипи вече работят с пет държави за противодействие на Шахед-ите – предоставихме експертни оценки и помагаме за изграждането на отбранителна система. Има допълнителни искания от други държави. Американската страна също поиска експертна подкрепа за своите военни за две направления в района", отбеляза Зеленски.
В същото време се разглеждат и искания от европейски партньори, чиито сили са базирани в региона.
Украйна се обяви за бързо стабилизиране на ситуацията в Персийския залив.
„Украйна е заинтересована от бързото и надеждно стабилизиране на ситуацията около Иран – това е от световно значение по отношение на състоянието на пазарите на петрол и газ, а следователно и на ценовата ситуация, особено в Европа и Украйна“, коментира Зеленски.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Общата европейска система за убежище влиза в сила от днес, какви са мерките
Европейският съюз направи реформа в системата за убежище, която има за цел затягане на мигрантските правила и използване на по-ефективни процедури на външните граници на Съюза
Откриха световното по футбол с пищна церемония
С три държави домакини, първенството се превърна в предизвикателство за сигурността. В първенството участват и държави, които са във война - Иран и САЩ.
В Крим става напечено: Бензиностанциите пресъхнаха, изчезнаха някои храни
Украйна засилва ударите с дронове по линиите за снабдяване на полуострова, който Русия отне от Киев през 2014 г. Местните власти наложиха режим на нормиране на горивото, като някои храни също започват да липсват