Розопроизводството е един от секторите, за които е имало индикации, че ще бъдат проблемни. Това заяви на заместник-министърът на земеделието, храните и горите Явор Гечев на среща с розопроизводители и розопреработватели, предаде репортер на БГНЕС.
Той подчерта, че към момента в Министерството на земеделието, храните и горите няма никакви средства по схемите за плащания. "Разполагаемите бюджети са изчерпани, те са похарчени по схемите de minimis, но ще търсим всякакви възможности, за да подпомогнем сектора", увери заместник-министър Гечев.
Той посочи, че тези продукти са скъпи, за това и попадат сред рисковите. „По отношение на вноса на розово масло ще искаме вторичен контрол от НАП. Целта е да бъде изсветлен секторът“, каза още Гечев.
Участниците в срещата бяха единодушни, че има наличие на сериозен дисбаланс между търсене и предлагане на розовото масло в национален и международен аспект. Производството на розово масло превишава два пъти потреблението, което поражда сериозни излишъци, а това от своя страна води до невъзможност и липса на ликвидност при преработвателите да изкупят розов цвят.
Кризата от COVID-19 засегна сектора сериозно и българските розопроизводители изпитват затруднения с реализация на продукцията. МЗХГ със загриженост следи ситуацията в бранша и търси оптимални възможни варианти за подпомагане на розопроизводителите. Целта е запазване на работната ниша и да се защитят всички участници в това производство, стана ясно от думите на заместник- министър Явор Гечев. /БГНЕС
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас