Унгария прие наказание за лошо управление на средствата, получавани от ЕС. Това може да лиши страната от над 500 милиарда форинта (около милиард и половина евро) финансиране, предаде "Ройтерс".
Подробности за глобата са изложени в документ, подготвен от екипа на еврокомисаря за европейската политика на съседство и разширяване за заседанието в понеделник на комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент.
Документът е публикуван на сайта на комисията след заседанието. В него се посочва, че Унгария се е съгласила на 10-процентно орязване на финансирането от европейските фондове заради лошо управление на средствата през текущия бюджетен период 2014-2020 година.
Глобата е на стойност над 500 милиарда форинта, което е около 2 процента от брутния вътрешен продукт на Унгария, ако се изплати за една година.
Десният премиер на Унгария Виктор Орбан неколкократно влезе в остри спорове с европейските институции и други страни членки по темата за нарушаването на върховенството на закона и използването на европейските фондове от Будапеща, припомня "Ройтерс". Той отрича правителството му да подкопава демократичното разделение на властите и е против предложение за обвързване на еврофинансирането със спазване на върховенството на закона.
Според еврокомисията през 2018 г. осем от 30 програми за еврофинансиране, които е трябвало да бъдат "коригирани" заради проблеми в начина на управление, са били унгарски. През същата година, цитирайки одит на обществените поръчки, комисията определи Унгария като държавата членка с най-слабите национално управление и системи за контрол.
Виктор Орбан
Унгария може да загуби около милиард и половина евро европейско финансиране
Фактор Фактор
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.