10 испански изтребителя “Юрофайтър Тайфун 2000” и 200 души трябва да пристигнат у нас до началото на следващата седмица, когато ВВС на Испания ще се включат в охраната на българското въздушно пространство, пише "24 часа".
В Граф Игнатиево вече са започнали да кацат испански военнотранспортни самолети. Те доставят нужното оборудване, което да позволи на авиобазата ни да приеме испанските бойни самолети.
Помощта от испанските ВВС бе изпратена като част от усилването на източния фланг на НАТО срещу Русия и изтребителите “Юрофайтър”
пристигат с пълното си въоръжение
Испанците обаче имат категорична забрана да използват оръжията си, докато охраняват българското въздушно пространство, става ясно от решението, с което правителството дава позволение за мисията.
Не се допуска дори предупредителна стрелба. Стандартно за досегашните съвместни операции по охрана на българското въздушно пространство се включва клауза, че ползването на оръжие в случай на нужда може все пак да бъде разрешено от министъра на отбраната. В случая обаче липсва опция при нужда това да става с подпис на Стефан Янев.
Двойка от тези самолети ще е на постоянно бойно дежурство, става ясно още от решението на Министерския съвет за приемането на помощта. В същото време дежурства ще дават и българските МиГ-29, от които в момента има 6 летящи. Испанските и нашите пилоти обаче ще дават отделно, а не в смесени двойки дежурствата си по охрана на въздушното ни пространство.
Това означава, че дори испанците да засекат нарушител на българското небе, те ще трябва да поискат помощ от българските летци, за да бъде предупреден или свален, ако се налага. Чуждите пилоти ще могат да изпълняват сами единствено разпознаването на нарушителите и съпровождането им до напускане на въздушното пространство или до летище.
Испанската мисия ще продължи до 31 март, предвижда решението на правителството. След това се очаква да пристигнат двойка изтребители F-35 от Нидерландия, но все още няма взето решение за разполагането им в България.
Великобритания също предложи да охранява българското въздушно пространство със свои “Юрофайтър”. Идеята на премиера Борис Джонсън обаче е тези изтребители да не са базирани в България, а в две британски авиобази в Кипър. Това реално прави мисиите по Еър полисинг почти невъзможни и подобно предложение е несериозно, коментираха неофициално пред “24 часа” експерти от Министерството на отбраната.
Войниците от съюзническите държави, които ще участват в новата батальонна бойна група за предно разполагане на българска територия, ще са на ротация, а няма да са постоянно разположени в България, гласи пък друго решение на правителството. В него обаче липсва каква ще е числеността на батальона, въпреки че преди седмица премиерът Кирил Петков и министърът на отбраната Стефан Янев обявиха до 1000 души.
Съюзническите части, които ще участват в българската бойна група, трябва да попълнят дефицити на българската армия, обясниха Петков и Янев. В правителственото решение обаче не е записано и точно за кои задачи ще се търси помощ от съюзниците.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас