5 Април, 2026

100 години след атентата в „Света Неделя“ стартира международна конференция в София

 100 години след атентата в „Света Неделя“ стартира международна конференция в София

Снимка: архив на Faktor.bg

Изследователи дебатират за произхода и последиците от най-големия терористичен акт в света през 20-и век

С Международна конференция „Плитическият терор: произход и последици“ ще бъде отбелязана  100- годишнината от атентата в храм "Св. Неделя". Събитието ще се проведе на 16 април, 2025 г. в Централен военен клуб, София. Организатори са фондация “За отбелязване 100 годишнината от атентата в катедрален храм “Света Неделя”, Платформа за европейска памет и съвест, Държавна агенция „Архиви“, Фондация „Конрад Аденауер“, Нов български университет, Фулбрайт България, Съюз на офицерите от резерва Атлантик, Фондация Каритас, Българско Национално Радио.

Форумът ще бъде открит с встъпително слово на президента Росен Плевнелиев и обръщение от президента Петър Стоянов. Специално обръщение към участниците в конференцията ще отправи Майкъл Макград, Европейски комисар по въпросите на демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите.

Във форума със свои доклади ще вземат участие проф. Веселин Янчев, Софийски университет, проф. Димитър Вацов, Антоан Ажарковски, Колеж на бернардинците, Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“, Мария Аксиенте - Мемориална Фондация на затвора в Питещ, Момчил Методиев - Институт за изследване на близкото минало, Томас Хиио - Естонски институт за историческа памет,  Войчех Беднарски - Платформа за европейска памет и съвест, Петър Блажек - Мемориалният музей на XX век и др.
Лекторите ще засегнат теми като „Българската комунистическа партия по пътя към тероризма“, „Манипулиране на умовете: исторически и съвременни проявления на тоталитарните стратегии“, „Вйната в Украйна в резултат на манипулиране на умовете“, „Езикът на терора, като част от руската хибридна война“ и др.

Припомняме, че терористичният акт е извършен от българските комунисти по нареждане от Москва, а жертви на злодейството стават 134 души, които загинат на място. Сред тях са герои от Освободителните войни — 12 генерали и десетки офицери, кметът на София, депутати, ученички от девическата гимназия. Ранените са 500, като мнозина умират впоследствие. Точният брой на загиналите не е установен, но надхвърля 200 души. Атентатът е считан за  най-кървавият в историята,  до взривяването на кулите в Ню Йорк през 2001г.

 

Сподели:

Коментари (1)

  • 16:09, 15 Април, 2025

    Истината - трябва да се говори по-често за нея. И по време и след комунизма историята продължава да се пише и говори в публичното пространство основно от червени кадровици. Набиват едни и същи фаршиви тези в главите на новите поколения.

    Отговор
Николай Нанков поздрави за Цветница жителите на Ловеч

Николай Нанков поздрави за Цветница жителите на Ловеч

Градът беше излязъл в този слънчев ден, а хубавото настроение изпълваше централната му част

Тодор Тагарев: Ако Путин овладее Украйна, следващата му цел е Европа

Тодор Тагарев: Ако Путин овладее Украйна, следващата му цел е Европа

Бившият военен министър подчерта, че България трябва да предостави реакторите от АЕЦ "Белене" на Украйна, което е възможност да получим компенсации за оказаната военна помощ на Киев

Слънцето ни се усмихва на Цветница, термометрите скачат до 20 градуса

Слънцето ни се усмихва на Цветница, термометрите скачат до 20 градуса

Само в планините ще превалява кратък дъжд, повече вятър ще има в Данавската равнина