За малко повече от век се превърнаха в символ на една мракобесна политическа теория и практика, а днес Киселова ги обяви за непреходна културна ценност
Константин Мишев
Сърп и чук. Или чук и сърп.
На снимка е оригиналната графика на художника Евгений Иванович Камзолкин. Създава тази рисунка за 1 май 1918 година. За манифестацията в Москва...
Това е гениално лого. Гениално. Казвам ви го като човек, който има все пак известни знания в областта на изкуството. Това, че през този мой цял живот съм се борил срещу този СЪРП и ЧУК като символ на една мракобесна политическа теория и практика не може да ме накара да отричам художествени или пропагандни качества на противника.
Една година по-рано Ленин и Луначарски се обръщат към художниците с призив да бъде създадена емблема на Съветска Русия. Рисунката на Камзолкин става
център на съветския герб
Ленин отхвърля в герба да има щит.
И Република Австрия до аншлуса в средата на 30-те години има сърп и чук в своя герб.

Гербът на СССР и стария на Австрия
Но за оригинала. Камзолкин на своя глава се отказва от наковалнята. Оставя само чук. Иначе щеше да бъде претрупано лого. И нямаше да има такова мощно въздействие.
107 години по-късно председателят на парламента на европейска България Наталия Киселова обяви сърпа и чука, които висят на фасадата на Народното събрание за непреходна културна ценност.
Това е от мен за 1 май...
-
ККК
09:11, 1 Май, 2025Не се дресира циганин , кокошка и комунист !
Още от От редактора
Преди 85 години хитлеристка Германия напада съюзника си СССР
Митът за „невинната жертва“ - как Хитлер и Сталин, националист и болшевик, се споразумяха да си поделят Европа в таен пакт, а после се хванаха за гушите
Преди 103 години издъхва Смирненски - поетът на светлината
Оставил трайни следи в модерната българска поезия, поетът умира от туберкулоза, ненавършил 25 години
Преди 150 години Каблешков избира самоубийството пред турското бесило
На следващия ден габровският архиерейски наместник измолва Селями паша да му даде тялото, за да бъде погребано по християнски