13 Май, 2026

Бисер Петков: Инспекцията по труда ще има допълнителни правомощия

Бисер Петков: Инспекцията по труда ще има допълнителни правомощия

Бисер Петков

Когато работодателят бави възнагражденията, служителите трябва незабавно да подадат сигнал, съветва социалният министър

Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков изрази оптимизъм, че промените в законодателството ще станат факт през септември. Една от промените предвижда да се увеличи срокът, в който напусналите работници могат да кандидатстват за обезщетение.

"Предложението в законопроекта е този срок да се увеличи от 3 на 6 месеца, което ще разшири кръга на правоимащите лица. Най-многобройни са случаите, някъде 30% от отказите за получаване на обезщетение от този фонд е точно заради това, че правоотношението е прекратено преди този тримесечен срок. Необходимо е да се премахнат ограниченията, които понякога съзнателно, използвайки вратички в закона, се създават за достъп до тази защитна мрежа", заяви пред БНТ социалният министър.

Когато има сигнали, че работодателят бави възнагражденията, служителите трябва незабавно да подадат сигнал към Главна инспекция по труда, съветва социалният министър. В много от случаите, когато става въпрос за временни затруднения още в рамките на проверката, работодателят изплаща заплатите.

За първите 8 месеца тази година Главната инспекция по труда е констатирала забавени плащания на трудови възнаграждения в размер на около 23 млн. лева. 13 млн. лева са изплатени след намеса на контролните органи.

Ако бъде приет законопроектът в този вид, той ще даде допълнителни правомощия на Инспекцията по труда, убеден е Петков.

Нулевата толерантност към тези явления, които не са несъвместими със света на труда в 21 век, е другото нещо, което ще доведе до изкореняването им, допълни още социалният министър.

Сподели:

Коментари (0)

Смях в залата! Вицепремиерът без портфейл Иво Христов ще отговаря и за "стратегическото развитие"

Смях в залата! Вицепремиерът без портфейл Иво Христов ще отговаря и за "стратегическото развитие"

Преди дни той обяви, че ще отговаря за образованието, културата, спорта и туризма, като по думите му тези области могат да бъдат обединени в понятието на ООН "човешко развитие"

Трайков за "Боташ": Запълването на капацитета не решава проблема без предоговаряне на цените

Трайков за "Боташ": Запълването на капацитета не решава проблема без предоговаряне на цените

Рискът от недостиг на горива заради кризата в Близкия изток е малък

Цветанов: България не може да си позволи да отсъства политически от ключовите формати за сигурност

Цветанов: България не може да си позволи да отсъства политически от ключовите формати за сигурност

През последните дни на кабинета "Гюров", България участва на изключително ниско институционално ниво в инициативата „Три морета“, сега това се повтаря с B9