30 Април, 2025

131 години от рождението на цар Борис III, почитан и обичан от българския народ

131 години от рождението на цар Борис III, почитан и обичан от българския народ

снимка: архив Faktor.bg

Освен всеотдайното и приветливо отношение към обикновените хора в Царството, царят винаги e проявявал чудесно отношение към храбрата българска войска.

Днес се навършват 131 години от рождението на Цар Борис III. Потомък на най-влиятелния френски крал за всички времена – Луи XIV,  той води страната ни през многобройни изпитания във времето, в което управлява. Дал всичко за България, в замяна той получи искрената любов на българския народ.

Ето какво разказва за Борис III Тодор Д. Борисов:

Този велик мъж, когото наричам Царят-Слънце, е Негово Величество цар Борис III. Наричам го Царят-Слънце по няколко основни причини.

Първата е заложена в произхода на нашия владетел. Следващите редове може да ви се сторят малко скучни, поради изброяването на френските владетели и тяхната родова връзка. Но аз мисля, че задължително трябва да представя корените на Н.В. цар Борис ІІІ! Именно чрез тях читателят може да си обясни препратката ми от 

Кралят-Слънце към Царя-Слънце

Започнах да изследвам родословието на цар Борис III от династията на Бурбоните и по-точно от крал Луи XIV. Този всеизвестен владетел управлява далечна Франция в периода 1643­–1715 г. След това на престола се възкачва внукът на Краля-Слънце, а именно Луи XV (1715–1774). Следващ крал на страната е внукът на Луи XV – Луи XVI (1774–1792 г.). По-късно, по стечение на обстоятелствата, Луи XVI е гилотиниран и го наследява малолетният му син Луи XVII (1793–1795 г.). 

След Великата Френска революция от 1789 г., след временните републикански настроения и периода на Наполеон Бонапарт, кралете от бурбонската династия отново застават начело на държавата. Монархът този път е Луи XVIII (внук на Луи XV и брат на Луи XVI), който управлява Франция и Навара от 1815 до 1824 г. Веднага след това за крал е обявен братът на Луи XVIII– Шарл X (1824–1830). 

Следва Юлската революция, която довежда на трона един симпатичен за много французи мъж на средна възраст – това е крал Луи Филип, наричан Кралят-гражданин. Той управлява от 1830 до 1848 г. и е последният френски монарх. Баща му – Луи Филип II Орлеански, е братовчед на Луи XVI и се пада праправнук на крал Луи XIV чрез дъщеря му Франсоаз. На вниманието на читателите, които все още не са се отегчили напълно, идва по-интересната част! Щом Луи Филип II Орлеански е праправнук на Луи XIV, то неговият син и последен крал на Франция – Луи Филип е прапраправнук на Краля-Слънце. Дъщеря му, Клементина Бурбон-Орлеанска, е прапрапраправнучка на Луи XIV, а синът й –Н.В. цар Фердинанд I Български е негов прапрапрапраправнук. И оттук следва, че първият син на цар Фердинанд – Негово Величество цар Борис III е прапрапрапрапраправнук на Луи XIV.

Ето това ми дава основание да го нарека българския цар Борис III Царя-Слънце.

Между цар Фердинанд и синът му Борис обаче има големи разлики. Докато царят отец често е описван като „деспотичен максималист“, който гледа отвисоко на простолюдието и се чувства в свои води сред лукса на Евксиноград, то синът му е пълната му противоположност. От малък той е тих и кротък, най-добрите му приятели са брат му Кирил и двете му сестри – Евдокия и Надежда, с които прекарва най-много време. Царските деца залягат над учението, а Търновският княз е изключително старателен – по всичко има отлични оценки. Най-любими са му природните науки. В детските си години малкият Борис изследва заобикалящия го свят, много често в група с баща си и останалите царски деца. Събира пеперуди, наблюдава редки птици и изследва непознати растения. 

Малкият княз Борис Търновски е умен и начетен, а интелигентността и остроумието, с които се откроява, се забелязват в блестящите му сини очи. Възпитанието, което престолонаследникът на България получава, е повече от брилянтно за времето си. По време на диалог с баща си той винаги използва официалната форма „Вие“, а отдаването на почит и кореспонденцията на френски език са задължителни за него. Към учителите си младият Борис е признателен и дори, по мое мнение, малко свенлив. Той никога няма да се възгордее или похвали за всички успехи, които е постигнал, благодарение на самия себе си. По характер дипломатичен и владеещ умението да изслушва събеседника си, първият син на Н.В. цар Фердинанд е един обещаващ държавен глава, чиито разнородни интереси му придават необикновена харизма. Не че ако изключим интересите му, той ще изгуби харизмата си, напротив. Борис, княз Търновски и бъдещ цар на България, е много симпатично дете – винаги усмихнат, с бляскави очи, наследени от покойната му майка, а в юношеските години – строен младеж, излъчващ енергията на онова безвъзвратно изгубено поколение от българи, милеещи и даващи всичко от себе си в името на Родината.

Това, с което народът помни Н.В. цар Борис III е неговата доброта, съпричастие и всеотдайност към обикновените поданици. Много често по време на сватби Борис III се появявал изневиделица и раздавал пари не само на младоженците, но и на останалите присъстващи. Те пък му целували ръка и се събирали, за да направят паметна снимка, която по-късно пазели в семейните си албуми. Когато се намирало малко свободно време за отдих от политиката, Н.В. цар Борис III излизал на лов със своите големи приятели проф. Александър Балабанов, писателя Елин Пелин и карикатуриста Александър Божинов. Помежду си се шегували, че са като тримата мускетари, а царят бил Д’Артанян. Царят и Елин Пелин обстрелвали зайци, лисици, вълци, както и любимите за монарха глухари. Изкачвали високите планински върхове и прескачали стръмните склонове с лекота.

Днес са запазени стотици снимки на Царя с обикновени граждани, срещнали се някъде по планините и решили да се щракнат за спомен. В колекцията ми от над 1000 различни и уникални по своему снимки на цар Борис III има една много специална фотография. Тя е направена на 23 юли 1937 г. под връх Мазалат. На нея е царят с група младежи. Старата снимка доскоро беше неизвестна за широката публика. Днес оригиналът й е моя собственост, а всеки, който проявява интерес към живота и делото на великолепния ни владетел може да я види.

Жителите на всеки град или село, посетени от Н.В. Царят-Слънце, винаги се отнасяли с уважение и признателност към личността му. Често пъти цар Борис III получавал цветя, дори и прегръдки от напълно непознати българи, чувстващи близост между себе си и Българския цар, който винаги е гледал на своя народ като на свое чедо, за което трябва да се грижи. Известен е случаят в Берковица от 1934 г., когато Н.В. цар Борис III е понесен на ръце от местните. Сами може да видите усмихнатите им и озарени с усмивки техни лица.

Освен всеотдайното и приветливо отношение към обикновения труженик на Царството, в което са родени нашите баби и дядовци, цар Борис III винаги e проявявал чудесно отношение към храбрата българска войска. Години наред, на всеки Гергьовден, Царят стои неотлъчно до българския войник и наблюдава маневрите на бойната техника в прекрасното ни Царство, или от трибуната пред Народното събрание, или в близост до сградата на Софийския университет. 

За Цар Борис III Обединител можем да говорим не с часове, а с дни. По времето на този удивителен владетел за кратко, но славно България е обединена в етническите си и исторически граници, а народът се радва на постоянен просперитет и благоденствие. Не трябва да забравяме и ролята му в спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта, която е решаваща и изключително значима. Чрез действията си той се превръща в достоен Баща на всички българи, без значение от тяхната религия и етнос. 

Като едно незалязващо слънце цар Борис III успява да даде светлина и топлина на всеки от поданиците си и да докаже, че в родната история може да съществува и владетел, искрено милеещ и обичащ своята родина.

Сподели:

Коментари (0)

Преди 44 години Христо Проданов започва да пише златните страници на българския алпинизъм

Преди 44 години Христо Проданов започва да пише златните страници на българския алпинизъм

На Лхотце той оставя шепа пръст от древната ни столица Плиска и къс кремиковска стомана

След 483 години робство първият княз поема управлението на България

След 483 години робство първият княз поема управлението на България

Именно по времето на Батенберг се прокламира и извоюва Съединението на Източна Румелия с Княжество България - позиция, която му коства отстраняване от управлението, след което е изпратен нелегално в Бесарабия

Панайот Хитов и дякона Левски минават Дунава да будят българите за свобода

Панайот Хитов и дякона Левски минават Дунава да будят българите за свобода

Мисията на революционерите не е да се вдига въстание, а да осъществи революционен марш и да се агитира българското население за каузата на освобождението