Десетки хиляди испанци излязоха по улиците на Мадрид в събота, за да осъдят предложения закон за амнистия за каталунските сепаратисти и активисти, който беше ключов за лявото правителство да запази властта. Според полицията около 170 000 души са се събрали на Пласа де Сибелес в сърцето на испанската столица в отговор на призива на десни лидери, които се противопоставят на плана за амнистия.
Викове „Санчес, предател“, „Санчес в затвора“ и „Каталуния е Испания“ ехтяха от протестиращи от всички възрасти, които носеха испански и други европейски знамена, раздадени от Европейската народна партия. „Това, което иска Педро Санчес, е да нареже Испания на парчета, да има страната на баските, от едната страна, и Каталуния, от друга, и да каже, че нищо не се е случило“, каза на митинга Мария Анхелес Галан, 65-годишна пенсионерка от Мадрид.
Премиерът социалист Педро Санчес, който е на власт от 2018 г., стана втори на парламентарните избори през юли след десния лидер Алберто Нунес Фейхоо, но успя да бъде възстановен на поста, след като спечели подкрепата на регионални сили, включително партии за независимост на Каталуния. В замяна на техните гласове, които бяха от съществено значение за постигане на управляващо мнозинство, Санчес прие няколко отстъпки, включително приемането на законопроекта за амнистия за сепаратистки лидери и активисти, които бяха преследвани за участието си в опита за отцепване на Каталуния през 2017 година.
"Те знаят, че нямат гласовете, за да направят това, което правят. Ето защо ние им го казваме с тази демонстрация", каза Фейхоо, обвинявайки Санчес, че настройва испанците "едни срещу други".
На демонстрацията присъства и лидерът на крайнодясната партия Vox Сантяго Абаскал, който нарече закона "сериозен като държавен преврат". Двамата лидери не присъстваха заедно на демонстрацията. Фейхоо се опита през септември да бъде избран за министър-председател с подкрепата на Абаскал, но не успя да спечели мнозинство в парламента.
„Мисля, че битката започва сега“, каза Мариана, 51-годишна предприемачка на протеста, която не пожела да назове фамилията си, добавяйки, че „това е послание към Европа“.
По-рано този месец Брюксел призова Мадрид за обяснение по законопроекта за амнистията, след като каза, че е бил „сезиран по въпроса от голям брой граждани“.
65-годишният Луис Гаридо, който нарича себе си "социалист, каза, че премиерът не е трябвало да приема "тази цена". „Не искам Испания да потъне“ и да бъде „разделена по този начин“, подчерта той. Тълпата, която се събра около обяд, се разпръсна мирно след изнасянето на речите.
През последните две седмици всеки ден се провеждат демонстрации пред централата на Социалистическата партия в Мадрид, някои от които прераснаха в насилие и доведоха до десетки арести. /БГНЕС
Още от Свят
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление