Огнян Минчев, Фейсбук
Има поне няколко страни-членки на ЕС, които не желаят да дадат зелена светлина на следващо разширяване със Западните Балкани. Скептични са Франция, Нидерландия, Финландия... Но днес разширяването е спряно от ... България. На един политик могат да му се простят погрешни възгледи. Могат да му се простят погрешни действия. Трудно се прощава глупостта, особено ако е гарнирана с арогантност. От 2017 година насам България имаше изобилни шансове да формира и да формулира ясна и пригледна стратегия за развитие на своите отношения с РС Македония. След като 30 години не направихме почти нищо, за да променим статуквото - идеологическо, политическо и обществено - в Македония. Можехме да формулираме ясно и конкретно целите си, претенциите си и условията си за подкрепа на всяка стъпка, планирана от Скопие. Можехме да направим успешна публична кампания сред партньорите и съюзниците си в НАТО и ЕС, за да разясним какво искаме, с какво не можем да се примирим и какви са границите, от които не можем да отстъпим. Какво направихме на практика?
Подписахме договор със Скопие, пълен с общи приказки и пожелания. Без нищо конкретно. Какво искаме... В какъв времеви срок трябва да го получим... Две години по-късно от нищото изплува една "Рамкова позиция", която падна като гръм - и в София, и в Скопие. Стана ясно, че сме много ядосани, но не стана никак ясно какво искаме. Тази година всичко това се повтори и с т.нар. "меморандум". И тръгнаха ... лакърдиите. Как всеки патриот трябвало да подкрепи исканията ни към Скопие. Как ни било омръзнало да чакаме и да се надяваме, но скопяни не правили нищо. Как гърците били чакали 28 години - и ние можело да чакаме толкова. Можем, ама ако знаем какво чакаме.
Не съм привърженик на "мек подход" към властите в Скопие. България има легитимни интереси, които трябва да защити. Тези интереси са зарязани от властите в София от 30 години насам - ако не броим какво се е случвало преди това. Дрънкат се празни приказки, вървят юнашки лакърдии... Няма кой да операционализира на политически, дипломатически и юридически език поне няколко от важните неща, които гарантират националния ни интерес в отношенията с РС Македония. Първо - да се спре официалната антибългарска пропаганда, да се ревизират антибългарските елементи от официалната доктрина на македонската държава. Кои елементи? Къде елементи? С какво да се заменят? Тук е важно да се направи разлика между държавна позиция и пропаганда и информационен поток от частни или обществени източници. Първото можем да договорим и променим. Второто - не. Можем да развиваме среда на публично партньорство, в която антибългарските недържавни позиции да бъдат редуцирани. От македонската държава можем да изискваме - първо, второ, трето... В какви срокове...
Второ - ревизия на историята, залегнала в официалните източници на македонската държава - конституционни текстове и други закони, дефиниция на национални празници, формулировки в учебници за средното училище. Трето - партньорски проекти в икономика, инфраструктура, образование, медии и т.н. Едно по едно, обвързани със затваряне на преговорни глави - конкретни ангажименти, конкретни резултати, дължими като изпълнение в определени срокове. Един ден, когато имаме държава, тези елементарни, обикновени неща могат и да се случат - кротко, възпитано, аргументирано и признато от другите усилие за защита на български национални интереси. Така както всички нормални хора по света защитават своите интереси. Срамота!
Още от България
България трябва да има редовно правителство, но то не може да бъде функция на корупционни практики
Пеевски е притиснал ГЕРБ в ъгъла, но имат шанс да проявят достойнство, да се освободят от "голямото момче"
Росен Желязков: Ако не постигнем съгласие по формулата за мнозинство - отиваме на избори
ще влезем в разговори с ПП-ДБ с: Борисов – премиер, Атанасов – председател на парламента, мнозинство в 51-ото НС с ясна политическа цел
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°