Изминаха пет години, откакто ЕС анонсира миграционна сделка с Турция, която според много неправителствени организации представлява един Блок, който възлага на външни изпълнители своето управление на миграцията.
В края на друга безкрайна среща на върха на ЕС през март 2016 г. уморените правителствени ръководители обявиха, че постигнали компромис: Сделката между ЕС и Турция за бежанците беше приветствана като успех за политиката на ЕС. Целта беше да се намали броят на хората, идващи в Гърция през Източното Средиземноморие с помощта на дебати. Според Европейската комисия над 850 000 души са пристигнали в Гърция през 2015 г.
Решението изглеждаше просто: Идеята беше гръцките власти трябва да проучват дали хората, пристигащи в Гърция нередовно, имат право на убежище в ЕС. Тези, които не са, ще бъдат връщани в Турция. В замяна ЕС ще приема същия брой сирийци, търсещи убежище, които чакат в турските лагери за бежанци, и ще ги разселва около блока. ЕС също така трябваше да предостави около 6 милиарда евро средства на Турция за подкрепа на почти 4 милиона сирийски бежанци в Турция.
След обявяването на сделката ЕС беше критикуван за „изтъргуване“ на хуманитарните си ценности и възлагане на миграционната си политика на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, точно когато той ставаше все по-авторитарен. Германският канцлер Ангела Меркел, която беше широко възприемана като политическа движеща сила зад сделката, го защити в Бундестага.
Тя каза, че по отношение на морските граници не може да се направи нищо друго, освен да се обсъжда въпросът със съседите, ако човек не иска да остави хората да се удавят и да даде предимство на трафикантите на хора.
"Споразумението с Турция е предшественик на други споразумения от този род", каза тя, като например с Египет, Либия и Тунис, ако един ден има разумно правителство, и други държави, ако е необходимо.
Турция приема повечето бежанци в света
Други такива споразумения не успяха да се случат, но сделката с Турция даде известни резултати. През 2020 г. броят на хората, пристигащи нередовно в Гърция, е спаднал до около 15 000.
„През изминалата година над 90% от сирийците, които от години живеят в Турция като бежанци, останаха там“, обясни Гералд Кнаус, експерт по миграцията, който беше един от архитектите на сделката. “От 2014 г. Турция е страната с най-много бежанци в света. Тя поема три пъти повече сирийци от целия ЕС. Децата им ходят на училище и имат достъп до здравна и социална система.“
Въпреки това много бежанци в Турция продължават да живеят в бедност и не всички деца имат достъп до образование. Освен това средствата от сделката са изразходвани и организациите за помощ се нуждаят от повече.
Неуспешна миграционна политика в ЕС
Има и други причини, поради които по-малко хора пристигат в ЕС през Гърция. Някои използват други маршрути, например пътуване през Либия и Италия, но това също става все по-трудно. Испания сключи специални сделки с Мароко, за да върне хората обратно в Африка, ако е необходимо. Откакто Балканският маршрут беше затворен и сделката между ЕС и Турция влезе в сила, имаше много твърдения за нарушения на човешките права по външните граници на ЕС.
Според изчисленията на гръцките власти по-малко от 3 000 бежанци са върнати в Турция. Пандемията от коронавируса доведе до пълното спиране на презаселването на сирийски мигранти от Турция в държавите-членки на ЕС, което и без това вече беше много бавно.
Досега ЕС не е успял да реформира политиката за убежище до такава степен, че миграцията да се регулира в дългосрочен план. Всички опити се провалят поради идеята за преразпределяне на хората, пристигащи в ЕС, между различни държави-членки, като съпротивата идва предимно от някои държави-членки в Централна и Източна Европа.
Шокиращи условия в Гърция
Освен това сделката не предвиждаше много гръцки острови да се окажат крайна дестинация за хиляди хора. Гръцките власти не са в състояние да обработят всички молби за убежище. Кнаус каза, че не е реалистично да очакваме "държава, която получава повече заявления на глава от населението, отколкото целият ЕС, да реши бързо кой да се върне."
Шокиращите условия на островите, където понякога има 40 000 души, живеещи в лагери, проектирани само за няколко хиляди, се превърнаха в символ на неуспешната миграционна политика на ЕС. Опустошителен пожар в лагера за бежанци Мория на остров Лесбос миналата година привлече вниманието на света към хуманитарната катастрофа.
Докато новото консервативно правителство на Гърция изостря тона и мерките срещу бежанците, Брюксел продължава да дава милиони средства, но остави Атина до голяма степен сама в кризата.
„Петно върху човешките права в ЕС"
„Позицията на ЕС-Турция е петно върху досието на Европейския съюз в областта на правата на човека. Хората, търсещи защита, продължават да плащат цената“, каза Имоджен Съдбъри от Международния спасителен комитет (IRC), която обясни, че има все още 15 000 души, хванати в капан на гръцките острови в лагери, които са пренаселени и нямат достатъчно провизии. Тя каза, че хората там страдат от депресия и мисли за самоубийство.
„Предвид мащаба на тази способна да се избегне криза, стана кристално ясно, че възлагането на управление на миграцията от ЕС на страни извън ЕС не е нито хуманно, нито устойчиво или работещо решение“, каза тя.
През пролетта на 2020 г. президентът Ердоган прибегна до изнудване и транспортира хиляди хора до гръцката граница. Атина реагира, като блокира границата и отказа да позволи на хората да влязат. Бруталността отново показа, че ЕС се проваля в защитата на правата на човека.
Турция поиска сделката да бъде удължена, а също и повече средства. Тя също така разкритикува факта, че обещанията за облекчаване на визовите разпоредби и въвеждането на нова митническа сделка не са изпълнени. ЕС се аргументира, че антидемократичният курс на Анкара и увеличаването на нарушенията на правата на човека в Турция са една от причините за забавянето.
Темата за имиграцията ще бъде на дневен ред на предстоящата среща на върха на ЕС по-късно този месец. Междувременно сделката между ЕС и Турция беше мълчаливо продължена до следващата година.
А в Гърция продължава да има около 100 000 бежанци, някои от които са там от години. Изглежда, че има много малко воля за презаселването им другаде в ЕС. /БГНЕС
Още от Свят
ЕК призова за ускорени доставки на оръжие за Украйна
Повече системи за противовъздушна отбрана, боеприпаси и повече оръжия с далечен обсег
Медведев: "Ходещият труп" Джо е решил да даде ядрено оръжие на Киев - това значи война!
Фактическото предаване на такива оръжия може да се приравни на извършен акт на нападение срещу нашата Русия
Китай заяви готовност за диалог с бъдещата администрация на Тръмп
Новоизбраният президент се закани да наложи мащабни мита върху стоки от Китай