24 Ноември, 2024

59% от децата у нас са жертва на кибертормоз

59% от децата у нас са жертва на кибертормоз

В световен мащаб едно от три деца съобщава за кибертормоз

В България 59% от децата са жертва на кибертормоз. Това заяви журналистката Славка Бозукова на Форума „Заедно в борбата с кибертормоза на деца“.

Бозукова допълни, че децата, които крият, че са били жертви на кибертормоз, са 12,5%.

„Необходими са конкретни препоръки и реални действия“, казва в своето приветствие вицепрезидентът Йотова, която не може да присъства на форума.

В приветствието си Мария Габриел отбелязва, че в световен мащаб едно от три деца съобщава, че е жертва на кибертормоз. „Правата на всяко дете трябва да бъдат защитавани както онлайн, така и офлайн“, казва още Габриел.

Владимир Димитров, ръководител на отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП, отбеляза, че кибертормозът най-често се изразява в това възрастни хора да осъществяват комуникация под формата на чат в социалните мрежи, представяйки се за техни връстници, впоследствие искат децата да им изпратят снимки и започват да ги изнудват. „Основният проблем, който ние виждаме, е в семейството“, категоричен е той и допълни, че семейната среда е изключително важна и често съветите, които дават на родителите, е да бъдат по-близки с децата си.

Теодора Иванова, председател на Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД), обясни, че 70% от децата заявяват, че използват социалните мрежи между един и три часа. 60% от децата са получили предложение за приятелство в социалните мрежи от хора, които не познават, а 30% споделят, че са получили предложения за среща от непознати в социалните мрежи.

Светослав Василев, завеждащ отдел „Киберпрестъпления“ в Национална следствена служба (НСлС), се обърна към политиците с молба в следващия парламент да се ангажират със законодателство по отношение на киберпрестъпността над деца.

Танер Кабилов от младежката организация на ДПС, която е и единствената политическа формация, която има представители на форума, подчерта, че категорично трябва да има нулева толерантност на този вид престъпления и да се работи по превенцията, защото възрастта, в която децата започват да използват технологии, постоянно спада. „Превенцията е един от моментите, в които ние действително трябва да образоваме нашите деца, не можем да ги ограничим. А трябва да сме активни да ги обучим и да работим в синхрон“, посочи той и добави, че изключително важни са семейството и средата. Кабилов отбеляза, че децата са най-ценният ни капитал и трябва да можем да им осигурим бъдеще. Той отбеляза, че понякога отнема месеци, родителите да разберат, че децата им са жертви на киберпрестъпност. /БГНЕС


Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас