Най-големият победител на тазгодишните „Оскари” се оказа „Всичко навсякъде наведнъж”, който спечели почти всички награди в основните категории и беше обявен за най-добър филм на годината. Статуетката получи в тази най-престижна категрия беше връчена на
„Няма добър филм без екип, тази награда е ваша”, заяви Даниел Куан след като получи статуетката за най-добър режисьор от Харисън Форд. Той заяви, че е направил филма, ръководейки се от принципа на баща си, че никой човек не е по-важен от друг и благодари на Академията и семейството си.
В тази категория през 2023 година се състезаваха изненадващо голям брой филми - цели 10 (най-големият в историята) – „На западният фронт нищо ново“, „Аватар: Природата на водата“, „Баншите от Инишерин“, „Елвис“, „Всичко навсякъде наведнъж“, „Семейство Фейбълман“, „Тар“, „Топ Гън: Маверик“, „Триъгълник на тъгата“ и „Жените говорят“.
„Всичко навсякъде наведнъж” е уникална смесица от екшън, фентъзи, хумор и екзистенциални терзания. Той показва приключението на американски собственик на пералня от китайски произход, който се бори със суперзлодей, обикалящ различни светове. Филмът влезе в надпреварата за наградите "Оскар" като явен фаворит с 11 номинации и завърши вечерта с общо седем награди, включително най-престижната.
За най-добър актьор в главна роля се бориха Остин Бътлър за „Елвис“, Колин Фарел за „Баншите от Инишерин“, Брендън Фрейзър за „Китът“, Пол Мескал за „Aftersun“ и Бил Найги за „Да живееш“.
„Оскар” получи Брендън Фрейзър. Той благодари на екипа, който е направил толкова смел филм. „Господа, вие имате огромни сърца като китове и за мен е чест да бъда във вашата категория”, обърна се актьорът към останалите номинирани. Фрейзър сподели, че е започнал отдавна в този бизнес, но в началото нещата не са му се получавали много добре. „Трябваше да се гмурна до дълбините на океана, за да изплувам отново към слънцето”, сподели развълнуваният актьор.
В същата категория, но от дамска страна, номинирани бяха Кейт Бланшет за "Тар", Ана де Армас за „Блондинка“, Андреа Рейсбъро за „За Лесли“, Мишел Уилямс за „Семейство Фейбълман“ и Мишел Йео за „Всичко навсякъде наведнъж“.
Очаквано наградата получи Мишел Йео. Тя пожела на всички момчета и момичета по света да не се отказват от мечтите си, защото когато човек много силно желае нещо непременно го постига. Йео се обърна към всички дами в залата „Не позволявайте на никого да ви казва, че сте „прецъфтели”, което беше съпроводено с бурни аплодисменти и смях. Актрисата благодари на колегите си, създали филма и на 84-годишната си майка, заявявайки, че „майките са истински героини и без тях никой от нас нямаше да е тук”.
За приза най-добър режисьор се състезаваха Мартин Макдона за „Баншите от Инишерин“, Даниел Куан и Даниел Шайнърт за „Всичко навсякъде наведнъж“, Стивън Спилбърг за „Семейство Фейбълман”, Тод Фийлд за „Тар” и Рубен Йостлунд за “Триъгълник на тъгата“.
Наградата „Оскар” беше връчена на режисьорите на „Всичко навсякъде наведнъж” от Идрис Елба и Никол Кидман.
Ке Хуи Куан взе „Оскар” за поддържаща мъжка роля. В емоционалната си реч при приемането на награда Куан разказа за това, че е сбъднал американската мечта. „Тръгнах от дома си в лодка, бях в бежански лагер, а сега съм тук - на най-голямата сцена в Холивуд. Казват, че такива истории се случват само в киното. Аз не мога да повярвам, че това ми се случи. Това е американската мечта! Благодаря Ви толкова много! Благодаря на Академията! Благодаря на майка ми, на брат ми! Дължа всичко на любовта на живота ми - на моята съпруга. Трябва да вярвате в мечтите.” - заяви развълнувано Куан.
За поддържаща женска роля наградата получи Джейми Лий Къртис за участието си във „Всичко, навсякъде, наведнъж”.
„Моят екип, моят агент, моят съпруг и дъщерите ми и всички, които обичат киното – току що спечелихме „Оскар”, каза през сълзи актрисата.
В категорията пълнометражен документален филм "Оскар"-ът беше присъден на филма "Навални", в чието създаване участва българският разследващ журналист Христо Грозев.
„Дължим много на Христо Грозев, Христо ти рискува толкова много и направи толкова много за този филм. Блогадарим и на Алексей Навални и семейството му.” - каза режисьорът Даниел Роър. Съпругата на Навални - Юлия благодари на Академията и заяви, че съпругът й е в затвора заради битката му за демокрация в Русия с "омразния режим на Путин”.
За адаптиран сценарий „Оскар” получи „Жените говорят“. Номинирани за оригинален сценарий бяха „Баншите от Инишерин“, „“Всичко навсякъде наведнъж“, „Семейство Фейбълман“, „Тар“ и „Триъгълник на тъгата“. Приза получи „Всичко навсякъде наведнъж”.
В категорията за музика наградата беше присъдена на Волкер Бертелман за „На западния фронт нищо ново“.
Наградата за най-добър звук беше присъдена от Академията на „Топ Гън: Маверик”.
„Оскар” за най-добър чуждоезичен филм получи "На Западния фронт нищо ново" (Германия).
За анимация сред номинираните се открояваха два номинирани филма – „Пинокио" на Гийермо дел Торо и “Котаракът в чизми: Последно желание“. Победителят в тази категория е „Пинокио" на Гийермо дел Торо - поразително мрачен поглед към любимата детска книга за немирната жива кукла и нейния възрастен баща дърворезбар.
В категорията за костюми наградата получи „Черната пантера: Уаканда завинаги“, а в категорията за грим и прически - „Китът“.
За операторско майсторство „Оскар” взе „На западния фронт нищо ново“ в конкуренция с „Bardo, falsechronicle of a handfulof truths“, „Елвис, „Империя на светлината“ и „Тар“.
В много следената категория за визуални ефекти се състезаваха „На западния фронт нищо ново“, „Аватар: Природата на водата“, „Батман“, „Черната пантера: Уаканда завинаги“, и „Топ Гън: Маверик“. „Оскар” беше присъден на „Аватар: Природата на водата”.
Най-голямата нощ в Холивуд - церемонията по връчването на "Оскарите”, започна с гръмко прелитане на изтребител в знак на почит към номинирания филм "Топ Гън": Маверик".
"Благодаря ви, че ме поканихте да бъда част от това, особено тази година, когато светът най-накрая излезе от къщи, за да види филмите, за които сте работили толкова усилено, по начина, по който сте искали да бъдат гледани - в киносалона", каза водещият Джими Кимъл при откриването. Той беше водещ за трети път, след като беше домакин през 2017 и 2018 г. /БГНЕС
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата