Управляващата перонистка коалиция в Аржентина разби очакванията за победа на десницата на президентските избори в неделя, подготвяйки почвата за поляризиран втори тур следващия месец между министъра на икономиката Серхио Маса и крайно десния либертариански радикал Хавиер Милей.
Маса получи около 36 % от гласовете, изпреварвайки Милей - той взе взе малко над 30 %, докато консерваторката Патрисия Булрич е с 23,7 % при преброени около 80% от гласовете - резултат, който се разминава с предизборните проучвания, предвиждащи победа на либертарианците.
В неделя аржентинците се стекоха към избирателните секции, за да гласуват в напрегнатите избори, в които аутсайдерът Милей привлече вниманието на фона на най-тежката икономическа криза в страната от две десетилетия насам и нарастващия гняв срещу традиционния елит.
Мнозина обвиниха Маса и управляващите перонисти за икономическата криза - те обаче отвърнаха, че техните мрежи за социална сигурност и субсидии са ключови за затруднените аржентинци. Предизборната им кампания показа как цените на билетите за влакове и автобуси могат да се повишат рязко, ако Маса загуби.
"Перонизмът е единственото пространство, което дава възможност на най-бедните от нас да разполагат с основни неща на една ръка разстояние", каза 61-годишният зидар Карлос Гутиерес, отивайки да гласува в неделя.
Успехът на Маса идва, въпреки че той не успя да обуздае инфлацията, която достига трицифрени стойности за първи път от 1991 г. насам. Той заяви, че ще намали бюджетния дефицит, ще запази песото и ще защити перонистката мрежа за социална сигурност.
За да спечели категорично в неделя, кандидатът трябваше да получи над 45% от гласовете или 40% и да води с 10 пункта.
Евентуален втори тур ще се проведе на 19 ноември.
Тъй като тримата водещи кандидати предлагат коренно различни виждания, вотът вероятно ще разтърси финансовите пазари, ще определи нов политически и социален път за страната и ще повлияе на връзките ѝ с търговските партньори, включително Китай и Бразилия. Аржентина е основен износител на зърно и има огромни запаси от литий и шистов газ.
"Никога не сме имали толкова голяма поляризация", каза 72-годишната пенсионерка Силвия Монто, докато гласуваше в Буенос Айрес в неделя.
Милей, който обещава да "разбие" икономическото и политическото статукво, видя, че привлича гневни гласоподаватели, на които им е дотегнало от годишната инфлация от близо 140 % и бедността, засягаща над две пети от населението.
"Милей е въплъщение на всички обществени очаквания", казва Хуан Луис Гонсалес, който работи върху биографията на кандидата, озаглавена "El Loco" ("Лудият"). Той смята, че Милей - хаплив бивш телевизионен експерт, оприличаван на Доналд Тръмп и бившия бразилски президент Жаир Болсонароq ще спечели, въпреки че е с "нестабилен" характер, който може да навреди още повече на Аржентина.
"Виждам една много тревожна ситуация", заяви Гонсалес.
Шокова терапия
Изборните органи съобщиха, че избирателната активност е била около 74 %, което е повече от тази на предварителните избори през август, но е значително по-ниска от 81 % на последните президентски избори преди четири години.
Който и от триото да победи, ще трябва да се справи с икономика на животоподдържаща система: резервите на централната банка са празни, след голямата суша се очаква рецесия, а програмата с Международния валутен фонд (МВФ) на стойност 44 млрд. долара се разклаща.
Рецептата на Милей за шокова терапия включва обещания за доларизация на икономиката, закриване на централната банка, съкращаване на държавната администрация и приватизация на държавните предприятия. Той критикува Китай, подкрепя по-свободни закони за оръжията, противопоставя се на абортите и е антифеминист.
"Той е единственият, който разбира ситуацията и разбира как да спаси страната", казва 22-годишният студент от Буенос Айрес Николас Меркадо.
Междувременно 62-годишната пенсионерка Сусана Муньос заяви, че възходът на Милей е отражение на сътресенията в световен мащаб, където високата инфлация, конфликтите и миграцията подклаждат разделения.
"Светът е сложен и ние не сме имунизирани срещу това", каза тя, гласувайки в неделя. "Дясното напредва навсякъде и това, че имаме герои като Милей, е немислимо."
Булрич - бившата министърка на сигурността, която е популярна в бизнес средите, видя, че подкрепата ѝ се размива от неочакваната поява на Милей. Според социолозите тя беше с най-малки шансове за балотаж сред първите трима претенденти.
Много от избирателите бяха уморени след дълги години на икономическа немощ.
"Гласувам по задължение, но с малко желание", казва Силвана Дезилио, 37-годишна домакиня в провинция Буенос Айрес.
"Всички правителства обещават различни неща и в крайна сметка ни потапят още повече. Изглежда невероятно, но ние ставаме все по-зле и по-зле. Четем, че други страни са преодолели проблемите, които за нас се задълбочават с всеки изминал ден." - каза тя. /БГНЕС
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар