Министерствата на транспорта и на екологията си прехвърлят взаимно топката около разтоварването на заседналия край защитената местност "Яйлата" кораб "Vera SU".
Министерството на транспорта съобщи, че е готово със спасителния план и разтоварването на товара може да започне още във вторник - 19 октомври.
От ведомството на министър Христо Алексиев уточниха, че това ще стане, след като от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) им посочат технологията, по която да разтоварят азотната тор.
В същото време от МОСВ обявиха, че очакват от Министерството на транспорта да представят план как ще разтоварят кораба, така че да не замърсят околната среда.
В България вече са пристигнали представители на собственика и на панамската държава, под чийто флаг е регистриран корабът.
Те трябва да обявят дали се отказва от плавателния съд и дали ще го обявят за потънал.
Българските власти са им дали срок до 17 часав понеделник да съобщят решението си.
Междувременно стана ясно, че замърсяването в района на заседналия при Камен бряг кораб остава трайно. Стойностите на амониев азот във водата край плавателния съд продължават да са завишени. Това показват резултатите от пробите, взети в неделя от Басейнова дирекция.
"Тенденцията е на повишаване на концентрацията на азот-амониев във водите непосредствено до авариралия кораб "Vera SU". Действията, които следва да се предприемат, са от страна на органите, компетентни и отговорни по разтоварването на заседналия плавателен съд. Да изберат метод и технология, максимално щадяща околната среда", заяви Мирослава Робинсон, началник на отдел "Опазване на морските води" в Басейнова дирекция Варна пред Би Ти Ви.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.