Не можем да се връщаме назад, трябва да има орган като Съвета за електронни медии, заяви пред БНР адвокат Симона Велева.
В предаването „Преди всички“ тя поздрави екипа на програма „Хоризонт“ за смелостта и проявената солидарност към колега във връзка със случващото се в Националното радио: „Вижда се, че в България все още има будни и смели гласове, които говорят открито за проблемите на обществото, които само тогава могат да бъдат решавани.“
„Случващото се в БНР е много показателно за цялостната картина в България по отношение на свободата, която има в медийната среда. Хубаво е, че гилдията се обедини около един такъв случай, който е много тенденциозен и изобщо не е безобиден. Вярвам, че днес Съветът за електронни медии ще вземе компетентно и добре обмислено решение, но най-важен тук е общественият интерес“, допълни Велева, която е и експерт по медийно право.
Според Юлия Раданова СЕМ може да има нужда от някои фини настройки по отношение на нормативната уредба, но ролята му е изключително важна и с традиции в европейската правна система: „Не можем да говорим за неговото отпадане. Подобна формула би довела до абсолютен хаос, защото правото на изразяване на мнение и свободата на медиите са изключително важни и не са ограничени. Трябва да има държавен орган, който да следи и за редица други въпроси.“
„Не можем да се връщаме назад, демократичното решение е да има такъв орган“, подчерта тя.
Симона Велева заедно с адвокат Юлия Раданова са гост-лектори днес на безплатното „Обучение на жените в техните права“ по въпроси като домашно насилие, родителски права, издръжка на деца. Събитието е организирано от Института по медиация и управление на спорове (ИМЕУС), част от което са Раданова и Велева. Събитието е от 19 часа във FOX book café на ул. Уилям Гладстон 32 в София и е отворено за всички жени, които проявяват интерес.
Не можем да се връщаме назад, смятат адвокатите Симона Велева и Юлия Раданова
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов