Сериозен проект за съдебна реформа предлага партия ГЕРБ, като отправна точка за законодателна дейност на бъдещия парламент. Един от авторите на очакваните промени е адвокат Рая Назарян. Името и се появи в листите на партия ГЕРБ в 24 МИР София. Тя е ново лице за политиката, но е добре позната в юридическите среди, където се ползва с голямо уважение сред колегите в гилдията. За бъдещите законодателни промени Назарян изхожда от опита си като адвокат и акцентира върху хронични проблеми в съдебния процес, които от години се коментират и са проблем за всички страни. Новите идеи бяха представени вчера в Благоевград на среща с избиратели. Особен акцент се поставя върху бързината на съдебния процес.
Ето и някой от основните моменти от предлаганите промени:
Да бъде въведен един нов принцип в наказателния процес – той ще даде ексклузивност на съдебния състав. Това означава, независимо коя инстанция е поела даденото дело, съдебното производство от началото до края да се гледа само от един състав докато не бъде приключено, тоест въпросният съдебен състав да не бъде ангажиран паралелно и с друго производство. Така съдебният процес ще бъде изключително кратък, ще се спре бавенето на делата, ще се гарантира бързо и ефективно правораздаване. Когато само един състав гледа делото, той ще е напълно наясно с фактологията по него и бързо ще може да напише присъдата и най-вече мотивите към нея.
Важна част в наказателния процес са
експертизите
Убедени сме, че трябва да се направят сериозни инвестиции в техника и методологии за изготвянето на сложни криминалистични експертизи, които да могат по най-бързия начин да бъдат извършвани и подавани към съда. Да бъде консолидирана цялата нормативна уредба, която касае вещите лица, тяхното лицензиране, изплащането на възнагражденията им и т.н. Може да се мисли за създаване на специален закон за експертизата, който да консултира всичко свързано с тези процеси.
Изплащането на издръжки
Акцентираме върху една много актуална тема, но за нея никога не се говори, но тя засяга ужасно много хора. Става дума за изплащането на издръжките. В днешно време много често родителите живеят разделени, често се появяват спорове между тях при отглеждането на общото им дете. Така се появяват сериозни проблеми при изплащането на издръжките. Държавата трябва да създаде специална структура, която да гарантира, че те ще бъдат получавани навреме от съответният родител, който е настойник на детето. При случаи на забавяне или неизплащане на издръжката държавната структура трябва незабавно да поеме този ангажимент. След това по пътя на регреса тя да търси от съответния недобросъвестен и родител дължимите средства. Целта е детето да не бъде ощетено и да не се създават проблеми при отглеждането му. Държавата трябва да е гарант в този процес, децата не трябва да стават жертва на обстоятелствата.
Гражданския процес и ГПК
В тази област отново стигаме до проблема с бързината на съдебните процеси. Има законоустановени срокове и такива, които са по преценка на съда. Но проблемът са точно сроковете, които са определени със закон, съдът не ги спазва. Причините трябва да бъдат изследвани. Предлагаме да се намерят правилните механизми, за коригираме този проблем. Да бъдат въведени ясни срокове, в които съдебният състав да е длъжен да насрочи производството, а не делото да стои с месеци в деловодството, без да се знае кога ще му бъде даден ход. При отлагането на самите съдебни заседания трябва също да има срокове, те не трябва да се протакат безкрайно. Всички тези недостатъци трябва да бъдат преодолени, като се въведат и нови рестрикции по отношение на комуникацията на съда с другите институции, от които се черпят документи и информация по различните производства. Това би спестило много ценно време на гражданите и би ускорило съдебния процес. Тоест да има ясен принцип, по който съдът събира данъчни оценки, скици, съдебни удостоверения и т.н. По служебен път, чисто електронно тази информация може да се изпрати максимално бързо, а това ще даде възможност и за бързо и ефективно съдебно производство.
Тълкователните решения
Да бъде обърнато сериозно внимание на съдебната практика и тълкователните решения в нея. Задължително трябва да се направи ревизия на различните тълкователни решения. Много от тях са постановявани в различни политически, социални и икономически периоди и днес се оказват неадекватни, но продължават да се прилагат, без да са в съзвучие с настоящия момент. Тази ревизия е задължителна. Трябва да има ясни критерии кога се налага тълкуване на правни норми. Целта на тази промяна е да се избегне законодателната дейност чрез тълкователни решения. ВКС например не може да се самосезира когато си иска и както реши, трябва да има ясни правила и критерии за това.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро