24 Ноември, 2024

Адв. Ели Христова за двореца "Врана": Политическата класа употреби съда за саморазправа с царското семейство

Адв. Ели Христова за двореца "Врана": Политическата класа употреби съда за саморазправа с царското семейство

Адв. Ели Христова (вляво) и адв. Мариана Попова

Загубиха българските гражданите, които не могат да разчитат на закона и справедливостта, заяви адвокатката на Симеон

Частната собственост беше отнета по един псевдоначин. Политическата класа употреби съда, защото дворецът "Врана" е лична собственост. Това е домът на Симеон Сакскобургготски. Има документи, които показват, че неговият дядо е купувал тази земя. Държавата няма нито един документ, който да показва, че е отделила един лев за двореца и земята. Това каза пред бТВ адвокат Ели Христова, която защитава интересите на Симеон Сакскобургготски по казуса за собствеността на двореца "Врана". "Лъжа е, че царското семейство не е притежавало частна собственост. Лъжа е, че държавата е построила двореца "Врана". Хората не са запознати с всички документи. Държавата влиза в имота "Врана" през 1946 година и го докарва до съсипия. За да се отърве от него, държавата го прехвърля на Столична община. Сградите са били пред рухване. Държавата не е дала нито един лев за двореца "Врана". Държавата реши да се саморазправи с царското семейство. Това дело корумпира държавата. Точно поради тези причини младите хора не искат да остават да живеят в България", категорична беше адвокат Христова.

На съвсем противоположното мнение беше адвокат Мариана Попова, която защитава интересите на държавата. "Ясно беше доказано, че дворецът "Врана" е държавна собственост. Държавата не е оказвала никакъв натиск. Тя има право да защити своите интереси. Държавата избра нашия екип и ние анализирахме много подробно целия казус. Останалите дела, за "Царска Бистрица", за "Сарагьол", също показаха, че всички тези имоти са държавни. Видно е, че всички средства са дошли от държавния бюджет. Няма нито едно доказателство, че Фердинанд или Борис са давали частни средства. Не трябва да спорваме присъда, която е влязла в сила", обяви адвокат Попова.

"Изумена съм от това, което чувам. Ние тук не можем с колегата да разиграем съдебен процес, движил се с години. Всички документи отпреди 120 г. насам говорят, че цар Фердинанд като частно лице е купувал за себе си и е плащал той. Държавата няма нито един документ, с който да докаже, че е дала и 1 стотинка за двореца "Врана", закупуването му и каквото и да е. Държавата спечели делата, макар че според мен тя загуби моралния си облик и загубиха българските гражданите, които не могат да разчитат на закона и справедливостта“, каза адвокатката на Симеон II.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес