С поредната си изборна победа популисткият президент на Сърбия Александър Вучич се надява да разшири управлението си над балканската държава след десетилетие на затягане на хватката си върху лостовете на властта. Според поддръжниците му, благодарение на умелото балансиране на връзките между Изтока и Запада, Вучич е вкарал ред и милиарди инвестиции в някога хаотичната страна.
Според опонентите му обаче Вучич все повече разчита на автократични мерки, за да държи опозицията в безпорядък, а медиите - под свой контрол. Бивш ултранационалистически съюзник на бившия диктатор Слободан Милошевич, висшият политик държи властта под една или друга форма от 2012 г. насам. В навечерието на изборите в неделя Вучич присъства постоянно и навсякъде в Сърбия - на билбордове и небостъргачи, във видеоклипове, публикувани в социалните медии, и в денонощни предавания по телевизионни канали, които до голяма степен зависят от неговото правителство. На всички тези места 52-годишният президент грижливо изгражда образа си на неуморен лидер, посветил се на инвестициите и създаването на работни места.
"Вучич е навсякъде, по всички телевизии, във всички вестници, той е узурпирал цялото публично пространство. Това е непоносимо", казва пред АФП Небойша Пантелич, 42-годишен компютърен специалист. "Дори Милошевич нямаше такава власт над страната." По телевизията Вучич е виждан да спасява дете, попаднало в снежна буря, да упреква помощниците си за слаба работа и да учи немски език, гледайки речите на бившия канцлер Ангела Меркел. "Той иска да се представи като обикновен човек, но и като свръхчовек", казва Бобан Стоянович, политически анализатор от Белград.
"Защитник на Косово"
В навечерието на тазгодишните избори той предлага своето лидерство като единствения антидот срещу новата несигурност, предизвикана от руската инвазия в Украйна, а последният му слоган в кампанията обещава: "Мир. Стабилност. Вучич." Президентът се гордее и с това, че контролира изграждането на мащабни инфраструктурни програми, включително мрежа от магистрали и обновена железопътна линия. "Нашата работа е да строим, гражданите на Сърбия винаги гласуват за тези, които биха искали да изградят бъдещето", заяви Вучич на митинг по-рано този месец. И макар да търси инвестиции от чужбина, Вучич остава всеотдаен защитник на важни за избирателите въпроси - а именно отказва да признае независимостта на отцепилата се провинция Косово.
"Вучич даде на обикновените хора шанс да живеят по-добре. Той спази обещанията си. Той е твърд защитник на нашето Косово. Той просто е правилният човек за тази работа", заяви пред АФП Бранислав Ристич, 47-годишен банков служител. По време на пандемията той има заслуга за осигуряването на милиони дози ваксини от Китай, Русия и западните страни, докато европейските съседи на Сърбия се бореха със собствените си кампании за ваксиниране.
Но след нахлуването на Русия в Украйна Вучич се движи по все по-тънка линия. Сърбия осъди руската агресия в Организацията на обединените нации, но отказа да санкционира Москва у дома, където сърбите разчитат на природен газ, продаван на изгодни цени, и като цяло имат благосклонно отношение към Кремъл. "Той се съобразява с всички, с Китай, за да изнася мръсните си производства в Сърбия, и с Русия, за да разшири политическото си влияние там", казва Стоянович. "Сътрудничеството със Запада му осигурява подкрепа за вътрешната му политика".
Нарушаване на правата
Промяната бележи впечатляващ обрат за човека, който се появи на националната политическа сцена като твърдолинеен министър на информацията на Милошевич по време на войната в Косово. Промяната беше внезапна. През 2008 г. той напусна ултранационалистическата Радикална партия и основа консервативната, проевропейска Сръбска прогресивна партия, която спечели парламентарните избори през 2012 г. и проправи пътя му към най-високия пост в страната. Оттогава насам той премина през редица постове, включително министър-председател, президент и вицепремиер, както и през период, в който бе началник на отбраната.
Но дори и да шлифова имиджа си, Вучич не желае да се откаже от някои от ултранационалистическите си пристрастия. Той неведнъж е забранявал осъждането на босненските сръбски лидери, обвинени в жестокости по време на конфликта през 90-те години на миналия век, а няколко военнопрестъпници са реабилитирани в подкрепяни от държавата медии под негово ръководство. Критиците му също така го обвиняват, че възприема все по-авторитарни тактики, включително и че потиска несъгласните с властта. "Сръбската прогресивна партия постоянно ограничава политическите права и гражданските свободи, като оказва натиск върху независимите медии, политическата опозиция и организациите на гражданското общество", пише американската организация с нестопанска цел „Freedom House“ в доклад от 2021 г. /АФП, БГНЕС
Александър Вучич
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства