24 Ноември, 2024

Airbus представя боен дрон, който ще придружава изтребителите

Airbus представя боен дрон, който ще придружава изтребителите

Снимка: Airbus

Задачите варират от разузнаване до заглушаване на цели и поразяването им

Европейският производител на самолети Airbus ще представи пълномащабен модел на боен дрон, наречен Wingman - предназначен да придружава пилотирани бойни самолети при рискови мисии.

Моделът ще бъде представен на най-голямото германско авиокосмическо изложение ILA Berlin Air Show от 5 до 9 юни.

#Wingman е предназначен да увеличи възможностите на сегашните пилотирани бойни самолети с платформи без екипаж, които могат да носят оръжия и други устройства", се казва в изявление на Airbus.

"Моделът Wingman демонстрира всички предвидени необходими способности, като ниска откриваемост, интегриране на различни видове въоръжение, усъвършенствани сензори, свързаност и решения за работа в екип", допълват от компанията.

Жан-Бриз Дюмон, ръководител на въздушните сили в Airbus, заяви пред репортери, че ролята на безпилотните самолети става все по-важна в съвременната война.

"Нуждата е налице", каза той.

Airbus води разговори с Германия, а интерес проявяват и други държави като Испания.

Компанията се надява, че безпилотният изтребител ще влезе в експлоатация през 2030 г.

"Германските военновъздушни сили изразиха ясна необходимост от безпилотен самолет, който да лети заедно с пилотираните изтребители и да подпомага мисиите им, преди бъдещата бойна въздушна система да бъде въведена в експлоатация през 2040 г." - посочи Михаел Шьолхорн, главен изпълнителен директор на Airbus Defence and Space.

Франция, Германия и Испания ръководят проект на стойност 100 милиарда евро за създаване на нов изтребител, наречен FCAS.

Wingman ще бъде управляван от пилот в боен самолет и ще може да действа в конфликтни зони, поемайки високорискови мисии, които биха представлявали заплаха за самолетите с екипаж.

Задачите на безпилотния самолет могат да варират от разузнаване до заглушаване на цели и поразяването им на земята или във въздуха с прецизно управляеми боеприпаси или ракети, заяви Airbus.

Безпилотните летателни апарати играят ключова роля във войната на Русия срещу Украйна, както и в неотдавнашния конфликт между Армения и Азербайджан.

"Можем да се смятаме за закъснели", каза Дюмон. "Сега трябва да преминем на оперативно ниво", допълни той

Стартиралата през 2017 г. FCAS има за цел да интегрира военните способности на континента и да намали зависимостта му от американско оборудване.

Но напредъкът по стелт-самолета с делтакрило е съпътстван от борба за споделяне на индустриалната работа, както и на интелектуалната собственост за авангардните технологии. /БГНЕС


Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства