"Днес е денят, в който можем да прекъснем дългата поредица от безплодни избори, и да сложим край на политическото безвремие. Днес е денят, в който можем да дадем надежда на милионите българи, които искат България да има редовно правителство и действащ парламент", заяви от трибуната на НС акад. Николай Денков.
"Днес е денят да изберете кабинет, който има експертизата и смелостта да взема важните решения и да носи отговорност за тях. Последните седмици ПГ на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ положиха максимални усилия, за да предотвратят опасността да отидем на шести поредни избори за две години без изгледи от съществено различен резултат.Бяха направени много компромиси и от двете страни, за да се осигури стабилност и перспектива за страната. Направихме го, защото сме убедени, че България има нужда от редовно правителство, което да решава проблемите на хората и да придвижи решително напред европейското развитие на България.
България има нужда от стабилен парламент, най-спешно е приемането на безкрайно закъснелия Бюджет. Без адекватен Бюджет, следващите месеци могат да бъдат изключително тежки. Трябва да се подготви и Бюджета за 2024 г., чакат ни важни закони за борбата с корупцията, промени в НК, промени по ПВУ, както и промени в Конституцията, което да оздравят съдебната система.
За нас това е кауза, и за да я превърнем в реалност, разчитаме на широка парламентарна и обществена подкрепа", допълни Денков.
"Като гаранция, че това правителство ще работи поне 18 месеца, надяваме се и 4 г., ГЕРБ и ПП се договориха кабинетът, който предлагаме днес, да бъде ръководен от премиер и един вицепремиер, които да разменят постовете си след 9 месеца. В първия период управлението е поверено на мен като кандидат, а във вторите 9 - отговорността ще поеме Мария Габриел", обяви Денков и съобщи приоритетите пред бъдещия кабинет:
- да внесе спешно в НС редовен Бюджет с до 3% дефицит при запазване на социалните плащания и без увеличение на данъците;
- да изпълни задълженията си по Управленската програма и да реализираме международните приоритети за влизане в Шенген и Еврозоната;
- да работи в тясно сътрудничество със социалните партньори за балансирано развитие на икономиката и на човешкия ресурс с фокус върху образованието, науката и иновациите;
- да работи в тясна координация с НС, включително за конституционната реформа, за промени в структурата на ВСС и прокуратурата.
Ако получи вашата подкрепа, кабинетът ще направи всичко необходимо за присъединяване на България към Шенген още тази година. С тази цел са свързани редица реформи в структурите на службите, антикорупционни мерки, засилване на граничния контрол заради мигрантския натиск.
За да влезем в Еврозоната не по-късно от 1 януари 2025 г., ще се приемат бюджетите за 2023 и 2024 г.- с до 3% дефицит без прекомерно теглене на държавен дълг.
Ще се проведе и разяснителна кампания, която да отговори на съществуващите притеснения на гражданите и да опровергае разпространяваната дезинформация във връзка с въвеждането на еврото в нашата страна, допълни Денков.
Ще въведем реален контрол в борбата с нелоялните търговски практики като основна мярка за борба с инфлацията. Ще продължи политиката за прекратяване на монопола на външни доставчици на ток и други ресурси за България, която беше и причина за високите цени.
Ще се осигури достъпност и предвидимост на цените на електроенергията и природния газ за потребителите и бизнеса.
Земеделието ще е национален приоритет, увери Денков. Ще се засили контролът и върху използването на субсидиите и контролът върху тях", завърши Денков и съобщи официално пред депутатите състав на предложения Министерски съвет:
Николай Денков - ротационен министър-председател за първите девет месеца
Мария Габриел – вицепремиер и министър на външните работи, ротационен министър-председател за вторите девет месеца
Асен Василев – вицепремиер по еврофондовете и министър на финансите
Калин Стоянов - министър на вътрешните работи
Тодор Тагарев - министър на отбраната
Юлиан Попов - министър на околната среда и водите и председател на Консултативния съвет за Европейската зелена сделка
Румен Радев - министър на енергетиката
Андрей Цеков - министър на регионалното развитие и благоустройството
Кирил Вътев - министър на земеделието и храните
Богдан Богданов - министър на икономиката и индустрията
Милена Стойчева - министър на иновациите и растежа
Иванка Шалапатова - министър на труда и социална политика
Атанас Славов - министър на правосъдието
Проф. Галин Цоков - министър на образованието и науката
Кръстю Кръстев – министър на културата
Георги Гвоздейков - министър на транспорта и съобщенията
Проф. Христо Хинков - министър на здравеопазването
Зарица Динкова - министър на туризма
Александър Йоловски - министър на електронното управление
Димитър Илиев - министър на младежта и спорта.
Още от България
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност
Плевнелиев: Радев има план за властта, зад него са агенти на ДС и много олигарси
На следващите избори България наистина ще бъде на ръба да попадне изцяло отровена от популизма
Затопляне или студ - какво ще ни донесе новата седмица
Температурите ще се повишават и в сряда минималните ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните - между 11° и 16°