„Фалити на топлоразпределителни дружества няма да бъдат допуснати. Систематични рискове за дружествата, свързани с топлоснабдяването, ще бъдат избегнати. Нека се избегнат спекулации относно фалити на дружества и спиране на топлоподаване в отоплителния сезон. Това няма да бъде допуснато“, заяви министърът на енергетиката Александър Николов, цитиран от БГНЕС.
„Понижението, което се наблюдава през последните две седмици и запазване на текущите тенденции за топло време, намалена консумация и увеличени доставки на втечнен газ ще се отразят в началото на месец февруари. Поради това, че повишението на цените е толкова рязко, министерството на финансите и на енергетиката ще адаптират при нужда подготвените мерки за компенсация на дружествата, които оперират на регулиран пазар“, каза министърът.
„Систематични рискове за дружества, които са свързани с топлоснабдяване ще бъдат избегнати, като това важи за целия отоплителен сезон. Фалити няма да има. Продължават усилията на най-високо ниво за оптимизиране на доставките от Азербайджан“, каза Николов. Българският бизнес е в много по-добро положение от този в съседните ни държави.
„Бизнесът е засегнат в много по-малък етап спрямо бизнеса в съседни държави. От гледна точка на конкурентоспособност нашият бизнес е с привилегия, като първа точка на доставка от Русия и най-вече заради договора с Азербайджан“, заяви Николов. Помощта за бита ще помогне и на бизнеса, добави той.
„Компенсациите, които се планират са за бита, а за нерегулирания пазар, ако се стигне до ситуация, която да ги изправи в значително по-лоша среда, отколкото конкурентни бизнеси извън България, тогава ще бъдат компенсирани. С помощта за бита, целта е да се избегне предполагаем ценови шок на разходи за топлоенергия и да се намали допълнително разполагаемият доход, а със запазване на разполагаемия доход консумацията в бита ще се запази и това ще има ефект върху бизнеса “, категоричен е министърът.
Той каза и че ще има компенсация за топлофикационните дружества.
„Топлофикационните дружества ще бъдат компенсирани за разходи извършени директно към доставчика на природен газ, съответно ще бъде смекчен натискът за повишаване на цените допълнително към крайните потребители“, заяви той.
Работата по оптимизацията на азерски газ продължава. Няма проблем с преноса и капацитета.
„Самият пренос не е проблем, както и капацитетът не е проблем. Размерът на така наречения прекъсваем капацитет е много по-нисък отколкото се спекулира. Може да бъдат доставени по-алтернативни трасета, проблемът идва в търговската част и отношенията със съответния консорциум“, допълни Николов.
Александър Николов, снимка: БГНЕС
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона