24 Ноември, 2024

Александър Йорданов: Усеща се завистта в руските политици, че българите живеем много по-добре в ЕС

Александър Йорданов: Усеща се завистта в руските политици, че българите живеем много по-добре в ЕС

Александър Йорданов

Трябва да покажем авторитет пред Русия, а не да се държим като слугинаж на Москва

"ЕНП е категорична в подкрепата си към Манфред Вебер. Моето впечатление за него е като за много силно харизматичен политик, който знае къде е мястото на Европа. Еманюел Макрон обаче не може да приеме председател на ЕК да стане силен политик. Затова се започна търсенето на компромисна фигура, която обаче в повечето случаи е безлична. Името на Кристалина Георгиева се върти повече у нас, отколкото в Брюксел". Това каза пред БНТ евродепутатът от ЕНП Александър Йорданов.

"Впечатлението ми е, че социалисти и либерали постигат все повече съгласие помежду си. Реалността е такава, че никои две партии не могат да гарантират избора на председател на ЕК. Т.е., без ЕНП този избор няма да се случи. В Лисабонския договор ясно е записано, че при избор на такава длъжност трябва да се вземат предвид изборните резултати. Еманюел Макрон като нов в политика започва да нарушава този джентълменски принцип в Лисабонския договор", коментира бившият председател на Народното събрание. 

"За македонците думите на президента Стево Пендаровски, че Гоце Делчев се е определял като българин, са прозвучали шокиращо. Той има много ясна проевропейска и атлантическа ориентация, които отричат лъжата. Обратното можем да кажем за хората, които са против НАТО. Пендаровски констатира нещо много важно: "Големият проблем на Македония е самият македонизъм и непрестанното противопоставяне на българското". Цялата история по документи и факти е еднозначна – хората, които са живели на територията на Северна Македония, многократно в книги и писма са се самоопределяли като българи. Това трябва да залегне в македонската образователна система и македонците да знаят кои са прадедите им", каза още Йорданов. 

"Никой не е излъгал Скопие и Тирана, че ще станат членки на Европейския съюз. Тук голяма роля има и България. На три заседания в Брюксел вече чух добри думи за страната ни и за ролята ѝ за интегрирането на Западните Балкани. В 21 век политици като Путин не трябва да правят номера от нацистко-болшевишкото минало като окупацията на Крим и конфликта в Донбас. Всяка държава, която има по-твърда политика от Русия, постига своите цели. Такъв е примерът с Полша, където газът е по-евтин. Важно за България е да се държи като древна и авторитетна държава, а не като обслужващ персонал на Москва. Ние купуваме Ф-16, за да намалим зависимостта от Русия и да спрем съмнителните ремонти на съветската техника", категоричен е бившият ни посланик в Македония.

Йорданов коментира и новия закон в Русия, според който ще бъдат строго санкционирани хора, повредили съветски паметници в чужбина. „Законите на Русия действат в Русия. Нека тя да бъде така добра да си оправи своя дом. Съветските паметници у нас са символ на историческа лъжа. Съветската армия, на която имаме паметник, окупира държавата ни и започва да избива елита ни. Когато този паметник е строен, не е имало фашисти, както и през 1944-45 г. Как има уж фашизъм, пък Никола Вапцаров си издава книгата „Моторни песни“? Комунистическият прочит на историята е фалшив. В Германия например няма фашистки прочит на тяхната история. Там е забранено да се говори и да се хвали времето на Адолф Хитлер. Трябва да се каже, че през периода преди 9-ти септември доходите са били несъизмеримо по-високи. Москва трябва да се учи от България. Ние сме членове на ЕС, което е огромно историческо постижение. Когато руските политици говорят за България, се усеща завистта, че живеем в по-добър съюз", каза още Александър Йорданов. 

Той обясни и защо в страната ни днес се живее много по-добре с пример от Черноморието. "Не е вярно, че по времето на социализма хората са ходили повече на море. Виждате какви задръствания има и по границите, и какъв е трафикът към Българското Черноморие. На Златни пясъци, например, преди 10-ти ноември имаше 12 000 легла. Сега те са 120 000, но не са запълнени само от чужденци, а и от много българи", коментира Йорданов.

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.