„Вчера, 25 ноември, в Страсбург имах вълнуваща среща с украинския сценарист, режисьор и писател Олег Сенцов, носител на наградата „Сахаров“ на Европарламента за 2018 г.“ Това споделя евродепутатът от СДС Александър Йорданов. Припомняме, че той бе сред евродепутатите, които номинираха украинеца за високото европейско отличие.
„Но преди да споделя впечатлението си от тази среща искам само да потвърдя информацията, че българската прокуратура наистина е поискала от ЕП да бъде свален имунитета на евродепутата от БСП г-жа Елена Йончева. Въпросът е адресиран към Комисията по правни въпроси и най-вероятно тя ще потвърди практиката да се даде възможност на правораздавателните органи в България да изпълнят задълженията си.
Така започна ноемврийската парламентарна сесия в Страсбург - с новина свързана с България. След което се състояха дебати по редица важни въпроси: конференцията на ООН по изменението на климата през 2019 г., присъединяването на ЕС към Конвенцията от Истанбул и други мерки за борба с насилието, основано на пола, 30-та годишнина от Нежната революция и значението на борбата за свобода и демокрация в Централна и Източна Европа за историческото обединение на Европа и др.“, посочва Йорданов, преди да изрази свои мисли по повод срещата с украинския режисьор, който бе осъден в Русия на 20 години затвор по обвинения в тероризъм и получил свободата си след мощна международна подкрепа от страна на демократичната общност в цял свят.
„Паралелно с дебатите в пленарната зала, от 19.00 до 20.30 ч., членовете на Комисията по външни работи имахме възможност да се срещнем и обменим мнения с украинския правозащитник Олег Сенцов, който днес в 12.00 ч. ще направи обръщение в пленарната зала.
Олег е роден през 1976 г. в Симферопол. Когато през пролетта на 2014 г. кремълските „зелени човечета“ нахлуват на украинска територия той е задържан незаконно от руските агресори и му е монтирано обвинение за тероризъм, т.е. за организиране на „диверсионна група за провеждане на терористични акции на територията на Крим“. Известно е, че за режима в Москва всеки умен човек е „терорист“. Всеки родолюбец е „враг“. По съветско време академик Андрей Сахаров е „въдворен“ в т.нар. закрит град, т.е. град-затвор Горки. Носителят на наградата на неговото име Олег Сенцов, талантлив и умен човек, с твърд и непреклонен характер, е заточен в т.нар. колония. И не за друго, а защото е абсолютно наясно каква опасност за неговата родина, а и за Европа, представлява управлението на Владимир Путин. Окупаторите го държаха пет години в този концлагер или както те го наричат „колония“ със строг режим. Там той обяви гладна стачка протестирайки с цената на живота си срещу руските нашественици в Украйна и в защита на правата на други политически затворници в Русия, както и срещу незаконното задържане на украински моряци в Керченския пролив. Несъмнено достоен човек, който не склони глава пред враговете на своето отечество. Аз съм писал за него, протестирал съм открито срещу неговото задържане от руските окупационни власти. Затова и бях щастлив да го видя на свобода и да разговарям с него. Разбира се, зададох му и официално въпрос, който той прецени като важен и с удоволствие отговори. Благодарих му за достойното поведение на украински език.
Всъщност, какво го запитах. Обърнах му внимание, че има европейски санкции срещу агресора Русия, има Мински споразумения, има политически декларации и резолюции, има формула „Щанмайер“, но резултат няма. Русия продължава да окупира украинска земя. Същевременно Украйна има нов президент. Той е актьор, а Сенцов е сценарист и режисьор. И затова попитах дали двамата ще бъдат в „сценария“ за освобождение на окупираните украински земи заедно, дали преследват една и съща цел или са част от различни пиеси, от различни „сценарии“. Попитах го какво според него липсва на политическия сценарий и на обществеността в самата Украйна, за да бъде прогонен агресорът от Крим и в Донбас вместо въоръжени проруски сепаратисти и терористи, да има мир.
Олег започна отговора си по оригинален начин, напомняйки, че президентът Зеленски е по професия комедиен актьор. Но ясно заяви, че въпросът за солидарността на украинското общество срещу руската агресия, е изключително важен. И призова ЕС да продължи да има последователно твърда политика спрямо Русия. А такава твърда политика трябва да водят и властите в Киев. Подчерта също така, че не може да има друг сценарий за Украйна извън единствения, според него, сценарий: членство в НАТО и ЕС. Всеки друг „сценарий“ би обслужил политика на Кремъл. Защото не може да има мир с Русия докато има окупирани украински територии.
Затова и той не е възхитен от т.нар. план Щанмайер, който предвижда именно това - мир с продължаваща окупация.
След малко в пленарната зала Олег Сенцов ще се обърне с думи на благодарност към евродепутатите за честта да бъде удостоен с наградата „Сахаров“. Но аз съм убеден, че в словото си той ще каже и много нелицеприятни истини, които е добре да бъдат чути от онези депутати, които все още живеят с илюзията, че с режима на Путин може да има разбирателство. Докато има окупирана украинска земя не може да има разбирателство с Кремъл. Но това е моя позиция и не ангажирам никого с нея. Защото си представям, че някой окупира българска земя и ние трябва да живеем в "мир" с него. Не съм съгласен.“
Още от България
Министър Тахов: Ще извършим повторни проби за чума по овцете
Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.
Марк Рюте: Алиансът трябва да „отиде по-далеч“ в подкрепата си за Украйна
„Нашата подкрепа за Украйна им позволи да продължат борбата, но трябва да направим повече, за да променим хода на конфликта“, подчерта Рюте.
Слави Трифонов: Бойко, недей повече да се явяваш на избори
"Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски", написа Кирил Петков.