Светът трябва да намали годишните субсидии на стойност 1,8 трилиона долара, които унищожават околната среда, сочи проучване, публикувано днес от бизнес групи, сред които и такава, основана от магната Ричард Брансън.
Докладът, в който се оценява стойността на вредните държавни субсидии, е поръчан от инициативата с нестопанска цел на Брансън "The B Team" и глобалната коалиция "Business for Nature", която включва академични, корпоративни и екологични организации.
Огромните субсидии, които възлизат на 2% от световния БВП, финансират "глобалното унищожаване на природата" и правителствата по света трябва да предприемат действия, допълват двете организации в изявлението си.
Проучването "установява, че отраслите за изкопаеми горива, селското стопанство и водоснабдяването получават повече от 80% от всички вредни за околната среда субсидии годишно", заключават организациите. Те призоваха правителствата да "пренасочат, променят предназначението или премахнат" тези субсидии до 2030 г., за да помогнат за "финансирането на глобална икономика с нулево нетно потребление".
Според проучването правителствата в целия свят плащат около 640 млрд. долара за подпомагане на индустрията за изкопаеми горива, което допринася за изменението на климата, замърсяването на въздуха и водата и свличането на земни маси. Селското стопанство получава около 520 млрд. долара под формата на субсидии, които допринасят за ерозията на почвата, замърсяването на водите, обезлесяването, емисиите на парникови газове и загубата на биоразнообразие и естествени местообитания. А за други 350 млрд. долара субсидии за водната индустрия се твърди, че спомагат за финансирането на замърсяването на водите и излагат на риск екосистемите на океаните и водните пътища.
"Природата намалява със застрашителни темпове и никога не сме живели на планета с толкова малко биоразнообразие", заяви Кристиана Фигерес, ръководител на работната група за климата към Екипа Б. "Най-малко 1,8 трилиона долара финансират унищожаването на природата и промяната на климата ни, като същевременно създават огромни рискове за самите бизнеси, които получават субсидиите."
Тя добави, че "вредните субсидии трябва да бъдат пренасочени към опазване на климата и природата, а не към финансиране на собственото ни изчезване".
Проучването е публикувано един месец преди следващата фаза на срещата на върха на ООН за биологичното разнообразие COP15 в Женева.
Изследването се основава на данни от Международната агенция за наблюдение на енергетиката и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, която е клуб на индустриализираните икономики, включващ богатите членове на Г-20. /БГНЕС, АФП
Те алармират за глобалното унищожаване на природата, което ще бъде фатално за човечеството
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства